Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: analiza wariancji, anova

ANOVA
Autor Wiadomość
roz88 
Szeregowy

Wysłany: 2009-02-15, 19:14   

hmm ale mam zrobic do tego zadania tablice korelacyjną ? wogole jak obliczyc odchylenie standardowe dla osob mieszkających w dużych miastach ? kurcze nie moge sobie poradzic z tym zadaniem :/

[quote=mathkit]Tak jak pisze Lady Tilly, musisz zastosowować test dla wielu średnich. Skorzystaj ze statystyki F. [/quote]

Nie miałam takich wzorow ehh tylko rangi Spearmana, Czuprowa, Pearsona wiec nie ma pojecia jak to trzeba zrobic . a innym sposobem sie nie da ?? wogole jak z tego zrobic tablice korelacji (rozpisac) bardzo prosze o pomoc

Google

Wysłany:    Reklama google.

billy2 
Szeregowy
Billy2

Wysłany: 2009-04-02, 09:05   Analysis of Variance ANOVA

Witam,

Mam pytanie: czy do określenia istotności różnic między wartościami średnimi trzech wyróżnionych grup badanych można użyć jednoczynnikowej analizy wariancji ANOVA? Jakie są minusy takiego testu parametrycznego?
Czy wartością, która oznacza różnice między średnimi jest wartość F?

A jeśli grupy są nierówne liczbowo, to czy można zamiast Anovy użyć testu Kruskala Wallisa czy Wilcoxona?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Bill2

martysiatko 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-05, 20:55   ANOVA - rozkład normalny i homogenicznośc wariancji

Witam!
Właśnie jestem na etapie statystycznej analizy wyników badań mojej pracy magisterskiej z psychologii. Problem mój poelga na tym, że statystyka nie jest moja mocna stroną a chcę to zrobić sama. I juz na początku mam problrm :/ wiem jak stosować metodę ANOVA i test F jednak nie mam pojęcia jakim testem (i jak w SPSS) sprawdzic czy moje grupy mają rozkład normalny i czy wariancje są homogeniczne! jakbyście mogli mi pomóc to z góry dzięki

ps. naprawdę?! "forum miłośników statystyki"?! PODZIWIAM!!!

Pearson 
Podporucznik
Pearson

Wysłany: 2009-05-06, 08:52   

martysiatko napisał/a:
(i jak w SPSS) sprawdzic czy moje grupy mają rozkład normalny i czy wariancje są homogeniczne

1. Normalność: Analiza/opis statystyczny/Exploracja wybierz Wykresy i zaznacz wykresy normalności z testami
2. Wariancja: w panelu ANOVA masz opcję pozwalającą na ten test

martysiatko 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-06, 09:41   

Dzięki bardzo :) Normalność sobie zbadałam testem K-S

[ Dodano: 2009-05-06, 10:54 ]
tylko mam jeszcze kolejne pytanie! Może trochę głupio zabrzmi, ale jak się odczytuje te wyniki z SPSS? Np. Test Levene'a mam takie wartości

Test Levene'a - 1,925
df1 - 3
df2 - 89
Istotność - ,131

Po prostu zakładam sobie jakąś jedną istotność np. alfa=0.05 i po prostu przyjmuje bo istotność jest większa?

Jak miałam statystykę kilka lat temu to nawet nie stanowiło to dla mnie problemu, ale teraz już wszystko pozapominałam :oops:

Jak ktoś będzie na tyle miły, żeby mi wytłumaczył jak się podejmuje te reguły decyzyjne czy wystarczy sobie założyć poziom i po prostu wszystko poniżej odrzucam?
To co pamiętam, to, że w ANOVA jest te F kryt odczytywane z tablic i mamy Fotrz i na tej podstawie podejmujemy decyzje, ale reszta?

Dzięki z góry za pomoc :)

Pearson 
Podporucznik
Pearson

Wysłany: 2009-05-06, 19:52   

martysiatko napisał/a:
Normalność sobie zbadałam testem K-S

Nie polecam, chyba, że masz naprawdę dużą próbę. Lepszy będzie Shapiro-Wilka.

martysiatko napisał/a:
Jak ktoś będzie na tyle miły, żeby mi wytłumaczył jak się podejmuje te reguły decyzyjne czy wystarczy sobie założyć poziom i po prostu wszystko poniżej odrzucam?

Musisz jednak sama wykonać jakąś pracę. Weź dowolną książkę do statystyki i przeczytaj rozdział dt. testowania hipotez. Skoro jesteś na psychologi to polecam coś lekkiego:
1. Aczel "Statystyka w zarządzaniu"
2. Nawojczyk "Przewodnik po statystyce dla socjologów"
Zaletą tej drugiej jest to, że omawia również SPSS, wadą natomiast są błędy. Przykład: Autorka podaje interpretację czegoś takiego P(1<m<2)=0.95, gdzie m to wartość oczekiwana.

martysiatko 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-06, 20:35   

dzięki za radę

poprzeglądałam sobie wieczorkowską "statystyka dla psychologów" bo z niej korzystałam jak miałam statystykę, coś tam mi się poprzypominało, minusem jest to, że tam słowa o SPSS nie ma :/

jakoś sobie już poradziłam... dzięki za pomoc!

mfigur 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-25, 00:10   Porównywanie kilku grup

Witam,
Bardzo mi miło poradzić się Was w sprawie statystyki. Jestem totalnym laikiem, a musze zrobic statystyczne opracowanie danych do mojej pracy.

Mam do porownania 6 grup pacjentów. W każdej z grup badano wielkości cząsteczek zużycia implantów w tkankach. Mam rozkłady wielkości tych cząstek dla każdej z grup. Chciałabym porównać te grup, a najlepiej konkretne przedziały wielkości cząsteczek pomiędzy grupami, czy istnieją statystyczne róznice między nimi.

Wcześniej robiłam to testem Studenta, ale teraz mam za dużo grup i chyba test studenta tutaj nie pasuje. W teście Stdenta wychodzi mi np. ze dla danego przedzialu wielkości grupa I rózni się statystycznie (wynik excela < 0,01) od gr II, ale już gr I od grupy III nie rożni sie statystycznie i jak to można opisac????

Chyba jakis inny test powinnam użyć??
Bardzo dziękuję z apomoc
Pozdrawiam

Maro 
Podporucznik

Wysłany: 2009-05-25, 00:42   

Proponuje zbadać normalność rozkładów badanej zmiennej we wszystkich porównywanych grupach oraz jednorodność wariancji.

Następnie, na podstawie wyników testów normalności i jednorodności zadecydowac czy zastosowac parametryczną analizę wariancji, czy nieparametryczny test Kruskala-Wallisa.

Niezależnie jednak, która opcję wybierzesz w następnej kolejności powinnaś przeprowadzić analizę post-hoc, aby:
- dowiedzieć się które średnie w analizie wariancji okazały się istotnie różne – jeśli ANOVA* da istotny wynik,
– dowiedzieć się czy którekolwiek z otrzymanych średnich różnią się istotnie – jeśli ANOVA* nie daje istotnego wyniku.

To tak na szybko, mam nadzieję, że masz trochę więcej jasności o tym co powinnaś zrobić, ale jako że jestem tu nowy radziłbym poczekać jeszcze na opinie "starszych" użytkowników forum.

* lub test Kruskala-Wallisa

cogito 
Podporucznik

Wysłany: 2009-05-25, 21:20   

Cytat:

To tak na szybko, mam nadzieję, że masz trochę więcej jasności o tym co powinnaś zrobić, ale jako że jestem tu nowy radziłbym poczekać jeszcze na opinie "starszych" użytkowników forum.

no, staruchy, do roboty !!!
;-)

mfigur 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-28, 00:37   

Dziękuję za podpowiedź.
Mam oczywiście dalsze pytania :)
Jak można zbadać normalność rozkładów i jednorodność wariancji???
Czy excel do tego wystarczy??
Dzięki ogromne za pomoc

Maro 
Podporucznik

Wysłany: 2009-05-28, 14:50   

Witaj

Normalność rozkładów i jednorodność wariancji możesz zbadać albo stosując odpowiednie wzory, albo lepiej wprowadzając dane do pakietów statystycznych (SPSS, Statistica, R) i tam wyliczając wszystkie potrzebne statystyki łącznie z analizą wariancji. Nigdy nie stosowałem do tego celu excella, i nie wiem czy bym się odwazył mając inne pakiety i biorąc pod uwagę opinię o excellu jako narzędziu do obliczeń statystycznych.

Mało mam teraz czasu, żeby Ci odszukać wzory z krótkim choćby ich objasnieniem, ale jak pomęczysz trochę na forum albo poszukasz w Internecie wzorów na normalność rozkładu* i jednorodność** to powinnas sobie poradzić.

*jeśli liczebność w obrębie porównywanych grupach jest mniejsza niz 100 to szukaj testu Shapiro-Wilka tu powinno coś być
**testem jednorodności wariancji jest test Leven'a

mathkit 
Major

Wysłany: 2009-05-28, 18:07   

Ja tu tylko sprzątam, ale mogę potwierdzić w zupełności to co pisze Maro. Wzory statystyk testowych F (ANOVA) i Levene'a nie są może tak proste jak testu t stąd ich implementacja do Excela może zająć trochę więcej czasu. Gorzej już będzie z Shapiro, bo potrzebujesz tablice współczynników, ale ktoś z użytkowników już coś takiego przerabiał w Excelu.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-05-29, 06:35   

A ja pozwole sie niezgodzic w całosci z przedmówcami :-)
Ze wzgledów kosztowych nie mam możliwosci pracowac w firmie na programach stricte statystycznych wiec wykorzystuje do bólu excela - zgoda ze nie ma w nim większości gotowych 'rozwiązań" ale jak ktoś zna excela to jest w stanie w dośc krótkim czasie rozwiazac wiele problemow budując swoje makra czy tabele do pracy.

Andzo 
Szeregowy

Wysłany: 2009-07-09, 18:24   

witam, mam spory problem z ustaleniem wyniku istotnego statystycznie.

Oto wyniki uzyskanych w poszczególnych częściach testu Marchanta i Dietza :
65, 67, 86 ,76, 86, 77, 77, 62, 76, 80, 71, 98, 84, 90, 84, 92, 85, 67, 77, 70.

Czy ktoś mógłby mi pomoc w obliczeniu?
biorąc pod uwagę, ze p istotne statystycznie ma być mniejsze od 0,05 p<0,05

Odpowiedz do tematu