Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: analiza wariancji, anova

ANOVA
Autor Wiadomość
mathkit 
Major

Wysłany: 2013-06-25, 09:06   

Cytat:
w badaniach do mojej pracy magisterskiej badam różnice w poziomie zmiennej zależnej pomiędzy trzema grupami. Swoje analizy prowadzę w programie SPSS. Sprawdziałam normalność rozkładu i wychodzi na to, że w niektórych grupach rozkłąd normalny jest a w innych już nie. Czy w tym wypadku sprawdzam jednorodność wariancji czy z automatu mam stosować test nieparametryczny do testowania różnic?

Najlepiej załącz na forum jakieś wyniki (p-value w testach normalności) lub pokaż histogramy tych zmiennych.

Najlepiej przeprowadzić obydwie analizy: parametryczną i nieparametryczną. Jeżeli wyniki będą podobne a wnioskowanie identyczne, wtedy pół biedy. Gorzej gdy otrzymasz rozbieżne wnioski z analiz, wtedy trzeba przyjrzeć się szczegółowo rozkładom i założeniom testowania ( również zrobić test na jednorodność wariancji). Wtedy można podjąć decyzję czy pokazywać ANOVA czy nieparametryczną analizę.

Google

Wysłany:    Reklama google.

anamarry 
Szeregowy

Wysłany: 2013-06-25, 19:43   

Nie wiem dlaczego, ale nie potrafię dodać do wiadomości na forum załącznika, ciągle wychodzi mi jakiś błąd... W każdym razie dziękuję za szybką odpowiedź. Spróbuję porównać wyniki analizy parametrycznej i nieparametrycznej. Levene wskazał na jednorodność wariancji.

mathkit 
Major

Wysłany: 2013-06-26, 15:21   

Jakie jest rozszerzenie załącznika (spróbuj *.zip). Jeżeli jednorodność jest OK, to zależy jakie są odstępstwa od rozkładu normalnego, jak niewielkie, to nie ma co się przejmować.

docent1910 
Szeregowy

Wysłany: 2013-06-26, 19:31   

Mógłby ktoś pomóc w interpretacji wyników ?

Z góry dziękuje

IMAG0093.jpg
projekt
Plik ściągnięto 62 raz(y) 1,67 MB

Projekt_13_Eksperyment.xlsx
eksperyment
Pobierz Plik ściągnięto 142 raz(y) 12,78 KB

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2013-06-27, 04:22   

archiwum uszkodzone

PS

docent: Brawo za sluszny Nick :-D

Autor: Benjamin Disraeli

Pieniek 
Starszy Szeregowy

Wysłany: 2013-06-27, 06:18   

Chciałem zadać pytanie, aby się upewnić zanim przejdę do analizy. W testach ANOVA, zarówno w teście parametrycznym, jak i jego nieparametrycznym odpowiedniku mogę porównywać ze sobą grupy różnoliczne np.
N1 = 37
N2= 222
N3 = 49
N4 = 89
Wyniki uzyskane przy pomocy testów ANOVA (niezależnie czy muszę użyć testu parametrycznego lub nieparametrycznego) nie są czułe na liczebności badanych grup. Tak?
Nie chcę "się zaskoczyć" tak jak przy używaniu testu U Manna-Whitneya i testu serii Walda Wolfowitza, gdzie nie wiedziałem, że liczebność grupy N1 nie może znacząco odbiegać od liczebności grupy N2.

Pieniek 
Starszy Szeregowy

Wysłany: 2013-06-29, 17:34   

Sprawdziłem. Wykonałem próbkowanie grup i wyniki wyszły takie same, czyli ANOVA jest nieczuła na różne liczebności badanych grup.

Aha, zedytowałbym powyższego posta, ale od tygodnia mogę edytować zawartość do 2 minut od czasu powstania...

ematus 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-13, 07:42   ANOVA

Witam, mam problem z wykonaniem analizy anova. Muszę wykonać ją do pracy inż, a problem jest w tym że jest to dla mnie nowe zagadnienie i nie miałam nigdy z nia doczynienia. Nie wiem czy poprawie definiuje moje dane do porównania. Mam prównać metoda ANOVA czy na uzyskane wyniki duży wpływ ma przyrząd którym wykonuje sie pomiary. Mam 4 różne próbki, dla każdej z nich wykonałam 10 pomiarów 4 różnych parametrów dwoma przyrządami. Tak wiec jest to jednoczynnikowa analiza (czynnik:metoda pomiarowa), czynniki te maja 4 poziomy(cztery badane parametry), zmienne czyli wyniki w badanych próbkach. czy poprawie formuję?

starfish 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-13, 16:00   Dwuczynnikowa ANOVA a brak normalności rozkładu

Przeprowadziłam badania nad wpływem dwóch czynników na jeden proces. Chcę uzyskać informację na temat efektu interakcji badanych czynników. Mam jednak problem - badania przeprowadziłam na 20 osobnikach, zatem nie mogę założyć normalności rozkładu. Z tego co się orientuję nie istnieje nieparametryczny odpowiednik dwuczynnikowej ANOVY. Czy mimo wszystko mogę wykonać ten czy w związku z małą ilością danych nie jestem w stanie przeprowadzić żadnego testu mówiącego o interakcji czynników? Dostałam informację, że w przypadku dwuczynnikowej ANOVY test normalności wykonuje się dla reszt (odchyleń od średniej liczonych od każdej grupy) ale nie mam pojęcia o co w ogóle chodzi i jak to wykonać.

Z góry dziękuję za pomoc

mathkit 
Major

Wysłany: 2014-01-16, 16:21   

Cytat:
Dostałam informację, że w przypadku dwuczynnikowej ANOVY test normalności wykonuje się dla reszt (odchyleń od średniej liczonych od każdej grupy) ale nie mam pojęcia o co w ogóle chodzi i jak to wykonać.

Sprawdzasz normalność w każdej z podprób.
Poczytaj sobie od początku ten gruby wątek dotyczący ANOVA.

HubertMako 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-30, 01:33   ANOVA dwuczynnikowa

Mam pytanie czy tego typu zadanie powinno być rozwiązane przy pomocy dwuczynnikowej ANOVA, czy może jakoś inaczej. Chcę sprawdzić wpływ dwóch zmiennych jakościowych na zmienną ilościową. mam jedną zmienną zależną ciągłą i 2 zmienne niezależne dwukategorialne. Zmienna zależna przyjmuje rozkład normalny w każdej podgrupie wyznaczonej przez poszczególne poziomy zmiennych niezależnych, jednak jest jeden problem tzn. Grupy są nierównoliczne:
zmienna niezależna A (wartości 0 i 1): "0" n=120; "1" n=80
zmienna niezależna B (wartości 0 i 1): "0" n=160; "1" n=40.

co w takiej sytuacji należy zrobić?

mathkit 
Major

Wysłany: 2014-01-30, 09:31   

Ponieważ u Ciebie podpróby nie są równoliczne, więc większą rolę odgrywają założenia normalności rozkładu w obrębie prób ( test Shapiro Wilka ) a to masz spełnione - oraz jednorodności wariancji w obrębie prób - do przebadania. Zawsze możesz liczyć nieparametryczną metodą, nawet jest to wskazane w celu porównania wyników.

IzabellaDiet. 
Szeregowy
IzabellaDiet.

Wysłany: 2014-05-26, 12:48   

Witam,
Jestem totalna noga ze statistiki, proszę o pomoc w interpretacji tego testu.
płeć vs wielkość porcji

płeć vs wielkośc porcji.jpg
Plik ściągnięto 57 raz(y) 80,88 KB

89karola 
Szeregowy

Wysłany: 2014-06-24, 18:01   

Witam!

Byłabym wdzięczna za udzielenia odpowiedzi na dwa pytania.
1. Czym różni się analiza ANOVA od MANOVA.
2. Jakie są różnice pomiędzy rotacją oblimin a varimax.

Pozdrawiam,
Karola

JadwigaK 
Szeregowy

Wysłany: 2014-12-04, 13:53   

Witam,

mam model analizy dwuczynnikowej, grupy są równoliczne. Normalność jest spełniona tylko jednorodność wariancji nie. Testy Bartletta i Levena dają bardzo małe p wartości rzędu 10^(-4) i transformacja Boxa-Coxa niewiele zmienia. Jak bardzo istotne jest to założenie i czy mogę je pominąć?

Odpowiedz do tematu