Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: dwoch, grup, normalnosci, porownanie, rozkladach, roznych

Przesunięty przez: Shidley
2017-08-29, 10:20
Porównanie dwóch grup o różnych rozkładach normalności
Autor Wiadomość
kamilo1911 
Szeregowy

Wysłany: 2017-08-23, 15:25   Porównanie dwóch grup o różnych rozkładach normalności

Mam taki problem.
Mam do porównania dwie grupy (n=31), dla każdej z nich badane były te same parametry. I teraz miałem plan żeby porównać średnie z każdej grupy dla każdej kategorii danych na prostym wykresie ramka wąsy. Dla grup, w których rozkład normalny jest dla obu grup zrobiłem to testem t-studenta i jest ok. Z tym, że niektóre dane mają w jednej grupie rozkład normalny a w drugiej już nie? Normalność rozkładu danych badałem testem Shapiro-Wilka.
I wykombinowałem, że dla tych kategorii danych, których rozkład jest normalny w jednej i brak jest go w drugiej grupie porównam testem Manna-Whitney'a i pokaże jako medianę tych danych tylko teraz czy mogę to zrobić? I czy mogę licząc medianę tym testem potem pokazać to jednak jako średnią (bo na tym mi zależy). Czytałem o transformacji danych tak aby miały rozkład normalny i wtedy mógłbym robić test t-studenta, ale szczerze nie mam chyba odpowiedniej wiedzy do tego.
Czytałem też, że wszystko zależy od tego jak bardzo nienormalny jest rozkład tych danych, u mnie niektóre kategorie danych są bardzo nie Gaussowskie to znaczy mają wiele "słupków wyższych i niższych" i nie wiem co z tym robić.

Google

Wysłany:    Reklama google.

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2017-08-24, 10:17   Re: Porównanie dwóch grup o różnych rozkładach normalności

kamilo1911 napisał/a:
nie wiem co z tym robić.

problem stary jak swiat :). sa dwie szkoły "kielecka" i "krakowska".

jedna mowi zeby sie nie przejmowac rozkladem a druga - wrecz przeciwnie :).

teoretycznie trzeba przestrzegac zalozen :). mozesz zbadac jeszcze wariancje rozkladów (test Lavenea itp). jesli ww Pan pokaże ze cos jest nie halo, to raczej sklaniałbym sie aby obliczen dokonac testami nieparametrycznymi.

mozesz jescze zrobic cos..co jest skaleczeniem :) statystyki ale..hmm zrob obliczenia testem parametrycznym i nieparamterycznym - jesli bedą tak samo pokazywać :).... to jak to sie mówi: PO CO PRZEPŁACAĆ :)

Autor: Benjamin Disraeli

kamilo1911 
Szeregowy

Wysłany: 2017-08-24, 12:33   Re: Porównanie dwóch grup o różnych rozkładach normalności

jabol napisał/a:
kamilo1911 napisał/a:
nie wiem co z tym robić.

problem stary jak swiat :). sa dwie szkoły "kielecka" i "krakowska".

jedna mowi zeby sie nie przejmowac rozkladem a druga - wrecz przeciwnie :).

teoretycznie trzeba przestrzegac zalozen :). mozesz zbadac jeszcze wariancje rozkladów (test Lavenea itp). jesli ww Pan pokaże ze cos jest nie halo, to raczej sklaniałbym sie aby obliczen dokonac testami nieparametrycznymi.

mozesz jescze zrobic cos..co jest skaleczeniem :) statystyki ale..hmm zrob obliczenia testem parametrycznym i nieparamterycznym - jesli bedą tak samo pokazywać :).... to jak to sie mówi: PO CO PRZEPŁACAĆ :)

Trochę mnie uspokoiłeś tym, że to problem stary jak świat, bo szukałem w Internecie i podręcznikach dostępnych online i nie znalazłem rozwiązania swojej sytuacji.
Zrobiłem test-t z testem Levene'a i większa część wartości p dla poszczególnych kategorii jest <0,05, ale są takie gdzie p jednorodności wariancji jest >0,05, te wartości są "podwyższone" zarówno dla p Levene'a jak i dla p mówiącego o równości średnich, czyli mogę założyć, że w tych konkretnych kategoriach danych dla dwóch grup nie można porównać wartości średnich tylko mediany testem nieparametrycznym Manna Whitney'a?
Jeśli tak jest to czy mogę część danych przedstawić jako medianę, a cześć jako wartości średnie i uzasadnić takie przedstawienie danych jako po prostu niezgodność z rozkładem normalnym, czy to będzie miało sens? Można się do myśleć pewnie, że to dane do mgr.
Miałem już zrobioną w zasadzie statystykę, ale Pani, która mi to robiła nie zajmuje się na co dzień i wszystko dostałem zrobione jako średnie i mi to nie pasowało więc zacząłem grzebać i sam trochę robić. I teraz moje pytanie czy przedstawienie wszystkiego jako średnie będzie bardzo dużym błędem? I nie będzie miało żadnej wartości statystycznej?

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2017-08-24, 12:45   Re: Porównanie dwóch grup o różnych rozkładach normalności

kamilo1911 napisał/a:
I nie będzie miało żadnej wartości statystycznej?

Czy mozesz wrzucic tutaj screeny ze wszystkich obliczen ?

Autor: Benjamin Disraeli

kamilo1911 
Szeregowy

Wysłany: 2017-08-24, 14:15   Re: Porównanie dwóch grup o różnych rozkładach normalności

jabol napisał/a:
kamilo1911 napisał/a:
I nie będzie miało żadnej wartości statystycznej?

Czy mozesz wrzucic tutaj screeny ze wszystkich obliczen ?

To są obliczenia, które do tej pory robiłem. Przekopiowałem je ze Statistiki, usunąłem konkretne dane, które analizuje tak na wszelki wypadek ;) mam nadzieję, że to nie problem?

Chyba jest jako tako czytelnie.
Test Shapiro-Wilka robiłem w formie histogramów i odczytywałem wartość p. Tutaj jest tabela liczności bo sporo tego jest. Takie same dane są w tym samych wierszach

test U Manna-Whitney'a.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 109,17 KB

Test t-Studenta.png
Plik ściągnięto 5 raz(y) 109,14 KB

Test Shapiro-Wilka.png
Plik ściągnięto 3 raz(y) 85,24 KB

Odpowiedz do tematu