Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: badanie zaleznosci, test chi, test chikwadrat, test niezaleznosci chikwadrat, testy statystyczne

Test niezależności chi kwadrat
Autor Wiadomość
cogito 
Podporucznik

Wysłany: 2009-05-20, 21:29   

chi kwadrat?

Google

Wysłany:    Reklama google.

krzysztof.kp 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-20, 21:34   

ale chi2 nie liczy się chyba ze średnich wartości, jak były by tylko dwie grupy to policzyłbym test studenta dla dwoch srednich a tak to nie wiem, może jest test studenta dla wielu średnich?

[ Dodano: 2009-05-20, 23:52 ]
Może ktoś jednak jest w stanie mi pomóc??

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-05-21, 07:33   

krzysztof.kp, : jesli tak jach mowisz to musiałbyc obliczyc test dla wielu srednich dla róznych typów wykształcenia / jakosci życia..a chyba nie o to chodzi
IMHO: cogito ma racje ja tez bym zrobił to Chi2 i potem np. T-Czuprowem... przeciez chodzi ci zlaezności - a mam pytanie - w jaki sposób zostały policzone średnie? moze uda sie z nich uzyskac liczebności i bedziesz mogł zastosowac chi2 ???

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-05-21, 07:35   

Niestety - nie liczymy (poczytaj regulamin) - znajdź w literaturze współczynniki korelacji dla cech jakościowych i test niezależności - przedstaw wynik a skomentujemy :)

krzysztof.kp 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-21, 09:06   

liczebności są podane w N, średnie byly liczone tak że wziąłem wszystkich z poszczegolnym wykształceniem i policzylem dla nich średnią punktów które uzyskali odpowiadając na pytania wystandaryzowanej ankiety, część pytań to MH, a część PH, a TS to średnia wszystkich pytań. Tak więc liczebność jest. Ale promotor powiedział wczoraj że trzeba sprawdzić czy różnice między tymi średnimi są istotne . Tak więc zgłupiałem już całkiem.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-05-21, 11:03   

No to sie mój drogi zdecyduj... czy zaleznośc (post 1) czy róznice miedzy średnimi (ostatni post)...

kasza87 
Szeregowy
statystyka

Wysłany: 2009-05-21, 11:44   

ok, wczoraj już coś wyliczyłam-jak bedę miała ostateczne wyniki to napewno zapytam o wasze zdanie :)

krzysztof.kp 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-21, 12:57   

no staneło na tym że trzeba sprawdzić czy różnice między średnimi są istotne, i nie wiem teraz czyu test studenta dla dwóch średnich i każdy z kazdym (podstawowe -zawodowe, zawodowe średnie, ...) dla PH i to samo dla MH, czy może robi się to inaczej może jest test studenta dla wielu średnich i wtedy licze to tylko raz dla PH i raz dla MH ale nie znalazlem takiego testu niestety. Może policzyć T studenta tylko dla skrajnych wartości średniej PH i MH?????

mathkit 
Major

Wysłany: 2009-06-01, 21:02   

Robi się tak jaka jest hipoteza, za dużo stawiasz hipotez i później cogito, Shidley dają Ci stosowne odpowiedzi. Musisz sprecyzować konkretnie pytanie, postawić szczegółowo hipotezę, a jak nie potrafisz to oblicz sobie wszystko.

Demolka 
Szeregowy

Wysłany: 2009-06-10, 19:34   przyjęte hipotezy zerowe

Witam!Pisze pracę magisterską,w której sprawdzam 16 hipotez testem Chi-kwadrat.Wszystkie hipotezy alternatywne zostały odrzucone,wszystkie hipotezy zero-przyjęte.Czy tak może być?O czym to świadczy?Bardzo proszę o pomoc,ponieważ jestem w tym zielona.

Maro 
Podporucznik

Wysłany: 2009-06-10, 20:50   

To moze świadczyć o tym, że:
-badanie zostało źle przeprowadzone (zła próba, zły dobór testów, błędy przy wprowadzaniu danych et.c),
-badane zmienne faktycznie nie są zależne a badanie jedynie to wykazało.

Mój promotor twierdzi, że sytuacja w której nie potwierdza sie większość hipotez jest lepsza niż odwrotna, bo jeśli przed badaniem wszystko było wiadomo to badanie było niepotrzebne ;-) Ciężko sie z tym całkowicie zgodzić, ale może i w Twoim przypadku nie będziesz musiała wymyślać na nowo tematu pracy i badać od początku :lol:

Crunchy 
Major
Crunchy

Wysłany: 2009-06-10, 21:17   

Najlepiej by było, żebyś napisała co konkretnie badasz, jak brzmią hipotezy, i wrzucić te cyferki, które badasz w załączniku - wtedy znacząco wzrośnie prawdopodobieństwo udzielenia prawidłowej podpowiedzi ;-)

Demolka 
Szeregowy

Wysłany: 2009-06-10, 22:43   

Tych cyferek jest bardzo,bardzo dużo,ale jeżeli chodzi o obliczenia,to myślę,że są zrobione dobrze,bo test Chi-kwadrat "wszedł mi juz w krew":)Zamieszczam jednak przykładowe dwie tabelki (jedna jest w stanie opłakanym).Badam cechy emocjonalne osób wychowywanych w rodzinach z problemem alkoholowym (n=30) i osób z rodzin normalnych(n=30).Zmienne zależne:wskaźnik chwiejności emocjonalnej,syndrom pobudzenia,syndrom tłumienia,syndrom normy.Zmienne niezależne:patologizacja rodziny (patologiczna,niepatologiczna),płeć,wiek (20-25,26-30),wykształcenie (podstawowe,średnie,wyższe).Podgrupy są u mnie równe.N=60.
H0: Nie ma związku pomiędzy patologizacją rodziny a syndromem pobudzenia
Tabela obliczeń statystycznych x ² (patologizacja rodziny a syndrom pobudzenia)
nij npij nij- nipj (nij- nipj)² (nij- nipj)²: npij
12 13,5 -1,5 2,25 0,166
4 2,46 1,54 2,371 0,963
11 7,98 3,02 9,120 1,142
3 6 -3 9 1,5
15 13,5 1,5 2,25 0,166
1 2,46 -1,46 2,131 0,866
5 7,98 -2,98 8,880 1,112
9 6 3 9 1,5
7,415= x ²

Tabela obliczeń statystycznych x² (płeć badanych a wskaźnik chwiejności emocjonalnej)
nij npij nij- nipj (nij- nipj)² (nij- nipj)²: npij
22 21,96 0,04 0,001 0
3 3 0 0 0
5 4,98 0,02 0 0
22 21,96 0,04 0,001 0
3 3 0 0 0
5 4,98 0,02 0 0
0= x ²
nij-wyniki surowe
npij-obliczałam mnożąc prawdopodobieństwa teoretyczne przez 60,a prawdopodobieństwa teoretyczne tak: suma wierszy przez 60 x suma kolumn przez 60.

[ Dodano: 2009-06-10, 22:45 ]
Widzę,że nie wygląda to zbyt dobrze,ale nie mogłam dodać załącznika.

Crunchy 
Major
Crunchy

Wysłany: 2009-06-10, 23:44   

Test kolorów Lüschera? Coś trzeba o nim wiedzieć, na jakiej skali wychodzą wyniki, na pewno bym nic nie liczył na surowych, dołącz przeliczone wyniki w csv/xls - bo jest mi ciężko się zorientować.
/chyba raczej Test Piramid Barwnych :-)

Demolka 
Szeregowy

Wysłany: 2009-06-11, 13:28   

Tyle się napisałam i wszystko mi sie skasowało,więc w skrócie:tak,badałam Testem Piramid Barwnych.Nie chodzi mi o obliczenia,bo te mam raczej zrobione dobrze.Mniejsza więc o wyniki surowe i przeliczone.Założyłam,że wskaźnik chwiejności emocjonalnej,syndrom normy,pobudzenia i tłumienia zależą od wieku,płci,wykształcenia i rodziny,w ktorej czlowiek sie wychowywal.Sa to zalozenia zgodne z literaturą.Jednak u mnie,po wykonaniu testu Chi-kwadrat wyszlo cos zupelnie innego,czyli owe syndromy i wskaźnik nie są różne u kobiet i mężczyzn itd.Kłóci się to z tym,do czego doszli inni naukowcy.Pytanie brzmi:czy ja,studentka V roku mam prawo podważyć wnioski wielkich badaczy zajmujacych się tym tematem?Czy moja praca bedzie wiarygodna?Czy promotorka nie stwierdzi,ze praca jest nieużyteczna naukowo,a wyniki podrobione?Wiem,ze jest do tego zdolna.Tak wiec,czy praca,w ktorej odrzucono wszystkie hipotezy alternatywne ma sens?Chodzi chyba o to,zeby odrzucic hipotezy zerowe,prawda?Co myślisz o takiej pracy?

[ Dodano: 2009-06-11, 13:34 ]
Dodam jeszcze,że jestem zdesperowana.Tyle badania,obliczania na nic.Zadnych ciekawych wnioskow.Nie wiem co teraz mam robic.Czy moze zmieniac cos w tych badaniach i liczyc jeszcze raz?Nie mam oparcia w promotorce,ktora jest kobietą bardzo krytyczną i nie ma u niej mowy o jakims podrabianiu wynikow.Nie widziala jeszcze moich obliczen statystycznych.Ma je zobaczyc za tydzien,a ja nie wiem co robic.

Odpowiedz do tematu