Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: badanie zaleznosci, test chi, test chikwadrat, test niezaleznosci chikwadrat, testy statystyczne

Test niezależności chi kwadrat
Autor Wiadomość
Lady Tilly 
Chorąży

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2009-02-06, 15:14   

W załączniku masz przykład jak to się rozwiązuje

PRZYKlAD.zip
Pobierz Plik ściągnięto 1949 raz(y) 10,67 KB

Google

Wysłany:    Reklama google.

Adams 
Szeregowy

Wysłany: 2009-03-08, 22:47   Prosta korelacja cechy jakosciowej z ilosciowa

Witam wszystkich,

Na początek chciałem sie z Wami przywitac na forum statystyki :-)

Zawitalem z prostym problemem dot. korelacji. Musze policzyc jaka jest zaleznosc korelacyjna dla danych jakosciowych i ilosciowych.

Badam 3 cechy u grupy ludzi. Kazda osoba posiada 1 z tych cech. Badam te osoby i pytam rownież o wiek.
Zrobilem sobie taka tabele:
wiek 0-32 33 - i pow
1 cecha 20 23
2 cecha 28 45
3 cecha 11 5

Jak moge policzyć korelacje każdej cechy z okreslonym przedzialem wiekowym.

Czyli jak wplywa wiek na to, ze wystepuje dana cecha.

Z gory dzieki za pomoc i pozdrawiam
Adams

[ Dodano: 2009-03-09, 20:43 ]
Hej,

Nie wierze, ze nikt nie umie mi pomoc. Sprawa jest dosc banalna jak mi sie zdaje dla osob bieglych w statystyce.
Moim problemem jest to jak okreslic zaleznosci pomiedzy zmiennymi w tabeli:

Tabela w pionie posiada ilosci osob w przedzialach wiekowych, ktore posiadaja ktoras z 3 badanych cech.

wiek cecha 1 cecha 2 cecha 3
0-32 20 28 11
32-100 23 45 5

Nie wiem czy tu da sie policzyć korelacje czy jakos inaczej (jak to zrobic w Excelu?) ale chcialbym sprawdzic jaki jest wplyw wieku na wystepowanie danej cechy. Czyli ze np grupa 0-32 lata czesciej posiada ceche 2 niz 1. To widac, ale jak to mozna obliczyc metodami statystycznymi?

Z góry dzieki za pomoc
Ostatnio zmieniony przez mathkit 2011-11-25, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  

Maggie 
Szeregowy

Wysłany: 2009-03-09, 20:05   jak to zrobić? ANOVA?

Witam,

Przeprowadziłam ok. 300 ankiet, podzielonych na 6 grup. Odpowiedzi zakodowałam najczęściej jako 1,2,3,4 gdzie 1 - zdecydowanie tak, 2 - raczej tak, 3 - raczej nie, 4 - zdecydowanie nie.
Chcę zbadać hipotezę, że np. pyt. 1 wpływa na pyt. 2, przykładowo, że przywiązanie do osiedla wpływa na chęć wyprowadzenia się z niego.
Prosiłabym o kilka głównych kroków, w jaki sposób mam się za to zabrać.. w wersji "for dummies" najlepiej ;)
Wartości 1,2,3,4 nie są rzeczywistymi wartościami, więc podejrzewam, że będę tu musiała np. procentowy udział wziąć..?
Dodam, że chcę to zbadać w programie Statistica.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-03-10, 07:45   

Witaj
Nie zawsze ktoś zdąży Ci odpowiedzieć..przecież nie jesteśmy na forum 24 h / dobę ;-)
Twoje zadanie oczywiście, że da sie rozwiązać - klasyczny przykład korelacji z cechą jakościową: poszukaj zagadnień : wsp. korelacji T_czuprowa, Q-Kendalla, wsp. asocjacji i kontyngencji i oczywiście test niezależności
Pozdrawiam

kaha2436
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-15, 18:19   

Witam,

Mam przeogromny problem ze zrozumieniem co to jest wartość statystyczna p, r i f w teście chi2. BARDZO proszę o podpowiedzi.
Podaję przykład:
Mam sprawdzić zależność między płcią respondentów a rozmowami z rodzicami o sprawach seksualnych.

Wyliczyłam, że:

x2 = 15,1057
df = 10
α =0,01
a więc :obszar krytyczny zawiera się w przedziale: kЄ(23,2093;+∞)
Potrzebuję określić jakie jest p, f i r. Nie mam bladego pojęcia o co chodzi. Przypuszczam że p to może być wartość alfa, dla jakiej nasze X^2 byłoby wielkością graniczną;
f to może być liczba oznaczająca kraniec obszaru krytycznego, czyli +∞ ???
BARDZO PROSZę O PODPOWIEDź. Z GóRY DZIęKUJę!!!
kASIA

cepek 
Szeregowy

Wysłany: 2009-03-18, 20:53   

WITAM!!!!!!!!!!!
Mój pierwszy post i jeśli napiszę coś nieskładnie to z góry przepraszam.Moj problem;

Piszę pracę mgr na temat;Ocena wybranych elementów stylu życia pacjentów z chorobą nowotworową;-badania przeprowadzałam na odziale onkologicznym,na 100 pacjentach,mężczyżni,kobiety,wiek, status socjalno-ekonomiczny,pacjenci odpowiadali na 33 pytania;
-lokalizacja nowotworu
-czy występują przerzuty
-co uniemożliwia im spożywanie posiłku
-jakie produkty wchodza w skład codziennej diety
-ile płynów dziennie piją
-suplementy diety
-ile schudli w ciągu 6 mies
-czy obliczano im kiedykolwiek BMI
-jaką dietę stosu
ą obecnie
-kto udzielał im porady dot żywienia
i kilka innych pytań dot jakości życia ,
Moja promotor nie wskazała mi co mam obliczyć statystycznie,jakie narzędzia statystyczne mam zastosować,na pewno chi2,ale co mam obliczyć aby póżniej napisać logiczne wnioski.
Błagam wszystkich o pomoc jak najszybciej z góry dziękuję.
POZDRAWIAM!!!!!!!

c

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-03-19, 08:35   

Witaj
proponuje ci zajrzeać do Stanisza 'Przystępny kurs statystyki na przykładach z medycyny' - (lub jakoś tak) - zobacz jak tam jest wiele fajnych przykąldów jak rozwiązac twoje problemy
Pozdarwiam

Pearson 
Podporucznik
Pearson

Wysłany: 2009-03-19, 09:38   

cepek napisał/a:
Moja promotor nie wskazała mi co mam obliczyć statystycznie,jakie narzędzia statystyczne mam zastosować

Nie tędy droga. Najpierw zastanów się, jakie pytania są ważne i na jakie chciałbyś otrzymać odpowiedź w kontekście zebranych danych. Może uda ci się postawić hipotezy badawcze. Dopiero później trzeba dobrać odpowiednie metody statystyczne. Jak skończysz to liczę na jakieś podsumowanie wyników (temat ciekawy).

Karolcia 
Szeregowy

Wysłany: 2009-03-23, 15:19   Korelacja pomiędzy zmiennymi jakościowymi

Witam
Chciałam zapytać czy ktoś mógłby mi udzielić wskazówek jak zbadać czy istnieje zależność pomiędzy zmiennymi jakościowymi. W mojej pracy przeprowadziłam ankietę w której badałam wpływ poszczególnych procesów na motywację pracowników. Ankietowani zaznaczali jedna z odpowiedzi tak, raczej tak, raczej nie i nie. Ja chciałabym teraz zbadać czy istnieje zależność pomiędzy zadowoleniem z obecnego systemu motywacyjnego a wpływem poszczególnych czynników na motywację np. poczuciem przynależności do firmy.

Moja zmienna Y Zadowolenie ze stosowanych w firmie środków motywacyjnych
zmienne X to np. Występujące w procesie komunikacji bariery, Zaangażowanie firmy w rozwój osobisty pracownika itp.

Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczna jakby ktoś mógł mi pomóc i rozwiać moje wątpliwości

Wiem, że muszę przyporządkować tym odpowiedzią odpowiednie wartości np. tak: 4, raczej tak: 3, raczej nie:2, nie: 1 i stworzyć bazę danych w statistice, ale czy mogę im przyporządkować wartości ujemne tj. tak: 2, raczej tak: 1, raczej nie: -1, nie: -2, czy będzie miało to jakiś negatywny wpływ na badanie korelacji?

Mam jeszcze jedno pytanie jak stworzę już w programie odpowiednią bazę danych to za pomocą jakiego testu powinnam zbadać te korelację?

Będę wdzięczna jeżeli mógłby mi ktoś udzielić jakiś wskazówek

Pozdrawiam :)

cogito 
Podporucznik

Wysłany: 2009-03-24, 14:34   

Temat ciekawy, nalezaloby przy okazji odpowiedziec na pytanie jakie zaufanie mozna miec do wynikow przeprowadzonych dla 100 pacjentow przy 33 zmiennych zaklocajacych i tak skomplikowanej choroby jak nowotwor (jak rozumiem chodzi o jakis jeden konkretny rodzaj)

Oczywiscie analize przeprowadzic mozna, pewnie nawet cos okaze sie istotne, ale mysle ze jezeli nie masz doswiadczenia w analizie danych to jednym z lepszych rozwiazan bedzie wziecie danych i wybranie sie na ktorys z wydzialow matematycznych w Twoim miescie. Pracownicy tak uczelni jak i PANu maja konsultacje wlasnie po to by w ich czasie pomagac w rozwiazywaniu problemow.

mathkit 
Major

Wysłany: 2009-03-28, 07:10   

Mniemam, że zadowolenie też jest zmienną jakościową. W takim wypadku możesz użyć chociażby testu chi-kwadrat a później obliczyć oparty na tej statystyce współczynnik Czuprowa.

kasza87 
Szeregowy
statystyka

Wysłany: 2009-05-20, 09:44   Zadanie ze statystyki- na pedagogice

Obliczyć miarę współczynnika miary siły związku i ewentualnie sprawdzić istotność związku dla danych zawartych w tabeli 2 dla dwu cech zdychotomizowanych

Icecha/ [Brak[ Jest[ RAzem
II cecha''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Jest [ 13 [ 29 [
Brak [ 42 [ 26 [
Razem [ [ [

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-05-20, 10:53   

Uzyj testu niezależności Chi2... a potem dla tabeli 2x2 współczynnik asocjacji :)

kasza87 
Szeregowy
statystyka

Wysłany: 2009-05-20, 11:24   

A czy mogłabym Cię prosić, abyć obliczył mi ten test niezależności ? Na forum lub jesli wygodniej na maila wyslij info. mycha87@vp.pl

Z góry dziekuję bardzo

krzysztof.kp 
Szeregowy

Wysłany: 2009-05-20, 20:14   Proszę o małą podpowiedz

Witam
Bardzo proszę o pomoc, moja żona pisze prace magisterską i musi sprawdzic zależności. Tabelka u góry pokazuje zależność wyksztalcenia od jakości życia, gdzie PH, MH i TS (Poszczególne czynniki opisujące jakość życia) to wartości średnie dla osób o odpowiednim wykształceniu. Mam problem bo nie wiem jak sprawdzić czy zależność jest istotnie statystyczna nie wiem jakiego testu użyć.

Odpowiedz do tematu