Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: badanie zaleznosci, test chi, test chikwadrat, test niezaleznosci chikwadrat, testy statystyczne

Test niezależności chi kwadrat
Autor Wiadomość
JuiCe 
Szeregowy

Wysłany: 2007-12-10, 23:56   Test niezależności chi kwadrat

Witam. Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec pierwsze primo przepraszam, za brak polskich fistaszkow ale niestetz komputer, ktorego uzywam nie ma takich bajerow.

Statystyke mialem co prawda na studiach jedakze bylo to dawno temu i gdy przyszlo co do czego okazali sie, ze nie jestem sobie w stanie przypomniec co to jest t Student :) W miedzy czasie juz do tego doszedlem i bawilem sie troche w statystyke na potrzeby malych studenckich prac naukowych.

Jednakze teraz natrafilem na problem, ktorego nie potrafie przeskoczyc (co pewno dla niektorych moze sie wydac smieszne). Mianowicie - mam baze pacjentow, w ktorej uwzgledniony jest ich wiek, a nastepnie rozne dane w formacie 0 1. Od kilku szukam rozwiazania mojego problemu w helpie do statistici lub na stronie statsoft.pl - jedyne do czego doszedlem to to, ze chyba bede musial uzywac testu chi-kwadrat ale niestety dalej chyba nie rusze. Tabela wyglada tak mniej wiecej

Wiek wpadl pod samochod wpadl pod rower zlamana lewa noga zlamana prawa noga
12 1 0 1 0
4 0 1 1 1

Oczywiscie urazow jest duzo wiecej (25), a pacjenci to same dzieci (srednia wieku 7lat , min 2 dni, max 27 wiosen) wiec chyba rozklad normalny odpada.

Chcialbym poszukac zaleznosci pomiedzy posczegolnymi wartosciami tzn. np. dzieci, ktore wpadly pod samochod mialy najczesciej zlamane obie nogi i uraz watroby.

Po tym dlugim i nudnym wstepie moje pytanie brzmi - jak to zrobic?
Ostatnio zmieniony przez mathkit 2015-04-26, 10:06, w całości zmieniany 1 raz  

Google

Wysłany:    Reklama google.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2007-12-13, 11:41   

Cytat:
Witam. Jest to moj pierwszy post na tym forum wiec pierwsze primo przepraszam, za brak polskich fistaszkow ale niestetz komputer, ktorego uzywam nie ma takich bajerow.

Statystyke mialem co prawda na studiach jedakze bylo to dawno temu i gdy przyszlo co do czego okazali sie, ze nie jestem sobie w stanie przypomniec co to jest t Student :) W miedzy czasie juz do tego doszedlem i bawilem sie troche w statystyke na potrzeby malych studenckich prac naukowych.

Jednakze teraz natrafilem na problem, ktorego nie potrafie przeskoczyc (co pewno dla niektorych moze sie wydac smieszne). Mianowicie - mam baze pacjentow, w ktorej uwzgledniony jest ich wiek, a nastepnie rozne dane w formacie 0 1. Od kilku szukam rozwiazania mojego problemu w helpie do statistici lub na stronie statsoft.pl - jedyne do czego doszedlem to to, ze chyba bede musial uzywac testu chi-kwadrat ale niestety dalej chyba nie rusze. Tabela wyglada tak mniej wiecej

Wiek wpadl pod samochod wpadl pod rower zlamana lewa noga zlamana prawa noga
12 1 0 1 0
4 0 1 1 1

Oczywiscie urazow jest duzo wiecej (25), a pacjenci to same dzieci (srednia wieku 7lat , min 2 dni, max 27 wiosen) wiec chyba rozklad normalny odpada.

Chcialbym poszukac zaleznosci pomiedzy posczegolnymi wartosciami tzn. np. dzieci, ktore wpadly pod samochod mialy najczesciej zlamane obie nogi i uraz watroby.

Po tym dlugim i nudnym wstepie moje pytanie brzmi - jak to zrobic?

Moim skromnym zdaniem dokładnie jak mowisz..test niezależności Chi2
Musisz stworzyć tabelke w kórej bedziesz miała :
typ wypadku: rower auto
uraz
złamana noga
złamana reka

itd

i na podstawie tego można już robić testowanie niezależności
pozdrawiam

[ Dodano: 2007-12-13, 11:44 ]
Dopisek : rozumiem że masz dane w wierszach i np
podany 12latek wpadł pod samochód - zlamana lewa noga
4 latek wpadł pod rower i miał uraz obu nóg?
jesli tak to proponowal bym rozdzielic w tabeli urazy na : noga lewa / prawa / obie

JuiCe 
Szeregowy

Wysłany: 2007-12-14, 22:23   

Dzieki za odpowiedz. Tak wlasnie zrobie.

Wracajac do rozkladu normalnego

Dodaktowo jeszcze jedno pytanie - jezeli np. chce zbadac zaleznosc wiek,a plec w jakiejs podgrupie(powiedzmy, ze przypusczam iz dziewczynki pozniej zaczynaja chodzic wiec dziewczynek z polamanymi nogami beda mialy sredni wiek wiekszy niz chlopcy z polamanymi nogami :lol: ) to czy moge uzyc testu t-Studenta by to zrobic? Niestety rozklad wieku w tych grupach nie jest normalny.

Karola23 
Szeregowy

Wysłany: 2008-05-03, 15:47   Test niezależności chi kwadrat

Witam! Mam problem z testem niezależności chi kwadrat. Znam ogólne zasady działania, problem tkwi jednak w tym że wymaga się aby liczebności empirycznych w każdej kratce tabeli niezależności było co najmniej 5 [ Sobczyk] w moich badaniach niektóre liczebności są < 5, czyli testu nie powinno sie stosować. Czy jest na to jakiś inny sposób, albo inny test? Dodam jeszcze że w moich badaniach tablice o wymiarach 2x2 nie występują dlatego dokładny test Fishera też odpada.

mathkit 
Major

Wysłany: 2008-05-03, 17:35   

A nie możesz połączyć niektóych wariantów kategorii danej cechy w jedną?

Karola23 
Szeregowy

Wysłany: 2008-05-03, 18:35   

no właśnie w tym problem, że nie. Czy istnieją jakieś inne sposoby, żeby sobie z tym poradzić?

cogito 
Podporucznik

Wysłany: 2008-05-03, 20:03   

Sposobow jest wiele.
Duzo zalezy jednak od tego co liczysz i jak duzo jest tabela kontyngencji dla ktorej chcesz wykonac test.

Np. Jezeli masz tablice wymiarow 2 x k, to moze odpowiednim testem bedzie test proporcji? W tym wypadku mozna porownywac proporcje licznosci pomiedzy parami kolumn.

Ograniczenie co do liczebnosci komorek macierzy wynika wylacznie z wykorzystywania asymptotyczego rozkladu statystyki testowej (czyli chi2), jezeli maloliczebnych komorek jest niewiele mozesz skorzystac z korekty Yatesa (w R jest taka opcja by ta korekte wlaczyc/wylaczyc)

Jezeli macierz nie jest zbyt duza to mozesz p-wartosc wyznaczyc symulacyjnie
(w R funkcja chisq.test ma opcje simulate.p.value, trzeba ja ustawic na TRUE)

IMHO najlepszym rozwiazaniem jest to ostatnie,
ale napisz jak duza jest macierz (a najlepiej ja wklej) to moze uda sie cos wiecej powiedziec.

mathkit 
Major

Wysłany: 2008-05-03, 21:05   

A nie jest tak, że tą poprawkę Yatesa też stosuje się tylko dla macierzy o wymiarach 2x2:

Kod:
a logical indicating whether to apply continuity correction when computing the test statistic for 2x2 tables: one half is subtracted from all |O-E| differences. No correction is done if simulate.p.value = TRUE.

W kodzie
Kod:
if (correct && nrow(x) == 2 && ncol(x) == 2) {
                YATES <- 0.5
                METHOD <- paste(METHOD, "with Yates' continuity correction")
            }

Karola23 
Szeregowy

Wysłany: 2008-05-03, 21:09   

Liczę zależności korelacyjne między cechami jakościowymi, nie korzystam z żadnych programów statystycznych, ponieważ w pracy którą piszę musze umieścić dokładne obliczenia.

[ Dodano: 2008-05-03, 21:11 ]
wszędzie gdzie czytałam poprawkę Yatesa stosowali do macierzy 2x2

mathkit 
Major

Wysłany: 2008-05-03, 21:12   

Karola plisss, popieram Cogito:

Cytat:
ale napisz jak duza jest macierz (a najlepiej ja wklej) to moze uda sie cos wiecej powiedziec.

Karola23 
Szeregowy

Wysłany: 2008-05-03, 21:23   

1 0
1 3
56 41
11 16
4 12

to jedna z tych macierzy

[ Dodano: 2008-05-03, 21:24 ]
jak wklejałam wyglądała lepiej :-)

cogito 
Podporucznik

Wysłany: 2008-05-03, 23:09   

ups, rozpedzilem sie z tym Yatesem ;-)
macie oczywiscie racje, ta korekta jest do tabel 2x2

wracajac do tej macierzy,
ja bym wybral jedna z dwoch mozliwosci
1. (imho lepsza) uzyl programu statystycznego (np. pakietu R) i symulacyjnie wyznaczyl p-wartosci
2. (gorsze, nazwijmy je ,,rozpaczliwym'' :-) ) usunal wiersze w ktorych obserwacji jest za malo (w tym przypadku pierwsze dwa), oczywiscie komentujac to w opisie wynikow

dla tej macierzy wyniki w obu przypadkach sa podobne
(odpowiednio p-wartosci to 0.034 lub 0.027)

sarna 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-01-27, 17:57   TEST

Aby lepiej poznać odbiorców swoich samochodów firma Alfa Romeo przeprowadziła badania marketingowe. Wybrano losową próbę 699 respondentów i każdego popro-szono o wybranie jednej z czterech cech, która jego zdaniem najlepiej opisuje go jako kierowcę. Cztery możliwe cechy to defensywność, agresywność, przyjemność, elegan-cja. Każdego z respondentów poproszono następnie o wybór jednego z trzech modeli Alfa Romeo jako najbardziej odpowiadającego mu samochodu. Te trzy modele to: Mi-ta, Bera i Spider. Celem badania było określenie, czy istnieje związek między tym, za jakiego rodzaju kierowcę uważa się kupujący, a tym, jaki model wybierze. Wyniki ankiety zawarte są w tabeli.
Przeprowadzić odpowiedni do celu badania test i omówić jego wyniki.

cechy.jpg
Test niezależności chi-kwadrat
Plik ściągnięto 35791 raz(y) 19,7 KB

Ostatnio zmieniony przez mathkit 2009-01-29, 08:14, w całości zmieniany 1 raz  

Pearson 
Podporucznik
Pearson

Wysłany: 2009-01-27, 20:29   

Test niezależności chi-kwadrat.

Ryzy 
Szeregowy

Wysłany: 2009-02-06, 12:14   test Chi kwadrat

Witam
Pisze prace magisterska i zacholere nie moge pojąc o co chodzi z ta zależnioscia Chi kwadrat... a mam utowrzyc około 50 tabelek i w kazdej wpisac ta niezależnosc...
Znalazłem taki link na internecie ale nie wiem czy on dobrze oblicza:

Prosilbym o pomoc. Z góry wszystkim dziekuje :)

Odpowiedz do tematu