Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: histogram, histogram interpretacja, histogram w excelu, liczba klas histogramu, statystyka opisowa

Histogram
Autor Wiadomość
geos 
Szeregowy

Wysłany: 2013-06-21, 06:59   

przede wszystkim chciałbym umieć poprawnie redukować liczbę przedziałów i znać dobre uzasadnienie do tego. histogram jak najbardziej, tylko że w sumie histogram już mogę rysować ale jest on bardzo rozciągnięty. co do sugestii z wykresem ramka-wąsy to dziękuję za sugestie, poczytam o tym.

ogólnie chciałbym wszystko zrobić poprawnie zgodnie ze sztuką. w dalszej kolejności zamierzam już działać na zredukowanej liczbie słupków. moim celem jest wykonanie podobnej redukcji histogramów dla drugiej zmiennej a następnie obliczenie korelacji między nimi (korelacji nieliniowej, o co również będę miał pytania).

tak więc pytam w tym szerszym kontekście. czy redukcja słupków jest poprawna i np. mogę ostatni ustalić na "> 32800" jako zawierający ogon 1% obserwacji? czy też są odpowiednie reguły, którymi się kierować przy takiej redukcji, np. doprowadzać do stanu gdy w ostatnim słupku będzie 0.5%? a może wyznacznikiem powinna być np. średnia z przyjętych histogramów, która nie powinna być różna o ileś % od średniej obliczonej ze zbioru wszystkich obserwacji? takie oto myśli mi przychodzą do głowy ale nie wiem czy w ogóle mają sens i czy są poprawne.

załączam lekko zredukowany wykres aby w ogóle był czytelny; powyżej pewnej wartości ująłem je w kategorię MAX. wykres przedstawia słupki dla dwóch lat, skala Y jest log2 aby jakoś było widać liczebność w ogonie. jeśli to możliwe to proszę o jakieś wskazówki.

pozdrawiam
geos

rozklad.jpg
rozkład - histogram
Plik ściągnięto 148 raz(y) 153,27 KB

Google

Wysłany:    Reklama google.

NAIRDA 
Szeregowy

Wysłany: 2013-08-30, 14:44   

Witam. ^^
Mam 2 pytanka moze ktos pomoze :lol:
1.Czy histogram moge narysowac poziomo ? ---- (slupek od histogramu)
np
xi
3----
2--------
1----
4 8 ni .. cos takiego mam nadzieje ze zrozumieliscie o co mi chodzi :P
Przypomina mini piramidy wieku ^^ albo http://www.grapher.pl/?no...istniejacych,26 tam jest podobny histogram 2 zdjecie ten po prawej tylko u mnie slupki sie stykaly..
Cos mnie wzielo i na kolokwium narysowalem w ten oto sposob... Dlaczego >? Nie mam pojecia -_-
2.rozklad 0,0,0,0,1,1,1,1,1,1,1,1,2,2,2,2 S=0,707 ? As=Xsr-D/S = 0 (symetria) ?
Dalej nie pisze bo nie pamietam ; ) Mam nadzieje ze chociaz w tych najlatwiejszych sie nie machnelem ; (.
Mam nadzieje ze ktos pomoze :roll:
TZN to jest to samo zadanie(zad1) - narysuj histogram dla cechy skokowej - liczby nieobecnosci...
i narysowalem podobnie jak ten mini model ^^
Ostatnio zmieniony przez NAIRDA 2013-08-30, 15:20, w całości zmieniany 4 razy  

aniam910 
Szeregowy

Wysłany: 2013-12-05, 19:53   Histogram o nierównych przedziałach

A czy może mi ktoś podpowiedzieć, co z histogramami o nierównych przedziałach? Czy powinnam to uwzględnić rysując wykres punktowy czy mogę to pominąć i narysować kolumny o stałej szerokości jako wykres kolumnowy?
Co więcej mam do tego narysować dystrybuantę. Jednak polecono mi to robić jakoś inaczej niż wszędzie czytam...
przedziały ilość %
0-0,5 3 3 10,34482759
0,5-1 11 14 48,27586207
1-10 10 24 82,75862069
10-20 4 28 96,55172414
>20 1 29 100

Moja dystrybuanta to linia (środek przedziału; %)

Czy to ma sens (załącznik)? Czy może mimo liczbowo nierównych przedziałów powinnam w excelu narysować równe tj. stałe szerokości przedziałów? Tylko wtedy jak to interpretować... Bardzo proszę o odpowiedź.

na forum.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 179 raz(y) 32,83 KB

onaaa89 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-17, 00:47   Zadanie statystyka do poprawy pomocy

Hej
W załączniku przesyłam zadanie jakie mam do zrobienia część zrobiłam nie wiem czy dobrze bo statystykę miałam dosłownie 6 razy a na zaliczenie musze oddać taki projekt.Ktoś może zna się na szeregu przedziałowym , punktowym i obliczaniu końców przedziału i mógłby spojrzeć na moją pracę i pomóc .
jak te dane zinterpretować?

Zeszyt1 (Automatycznie zapisany).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 187 raz(y) 14,37 KB

mathkit 
Major

Wysłany: 2014-01-17, 16:14   

Liczba przedziałów musi być liczbą całkowitą.
Nie możesz mieć 8,01 przedziałów.

Zatem przybliżona liczba przedziałów =8
Wtedy szerokość przedziałów jest ładną liczbą 14,5

Wówczas końcem ostatniego przedziału jest 126,00 (dobre odwołania w kolumnie E)
Ni to są liczebności - ile danych leży w danym przedziale.
Na przykład w pierwszym przedziale od [10 ; 24,50] N=11
W drugim od (10 ; 39] N=9
Dalej już sam dasz radę...

onaaa89 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-17, 22:00   

No dobrze ale jakiej formuły użyć żeby to obliczyć?

mathkit 
Major

Wysłany: 2014-01-17, 22:24   

To to znaczy co ?
Ludzie. Litości.

Chcesz obliczyć ilość elementów w danym przedziale ?

onaaa89 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-17, 22:58   

Mówię że jestem ciemna i nie bardzo wiem jak to policzyć gdybym umiała to bym nie prosiła o pomoc .mam policzone jedno gdzie wynik jest 11 a dalej jak liczyć?
Poprawiłam zgodnie z sugestią za którą bardzo dziękuje.

Zeszyt1 (Automatycznie zapisany).xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 188 raz(y) 14,43 KB

aniam910 
Szeregowy

Wysłany: 2014-02-22, 15:38   

Czy ktoś zorientowany mógłby spojrzeć na mój wcześniejszy post i się do niego odnieść, bardzo proszę. Powiedziano mi, że mogą być nierówne np. 0-0,5, 0,5-1, 1-10, 10-20...
Czy zatem powinnam rysować szerokość przedziałów odpowiednio do ich długości czy każdy mimo wszystko ma być na wykresie równy chociaż liczbowo nie będzie?

Gadziu 
Starszy kapral
Przyszły statystyk

Wysłany: 2014-02-23, 13:49   

Jeśli długości klas są różne to korzystamy z natężeń liczebności lub gęstości, nie z liczebności, a co do rysowania przedziałów na wykresie odnosimy faktyczną długość tych klas, czyli różne szerokości.

marcint100 
Szeregowy

Wysłany: 2014-03-16, 10:10   Program R histogram

Witam
Jakim poleceniem mogę dodać do zrobionego już histogramu w programie R, krzywą rozkładu normalnego?

np. tworzymy wektor o nazwie dane,
dane=c(1,1,1,2,2,2,2,2,3,3,3,4)
tworzymy histogram poleceniem hist(dane, breaks=c(1,2,3,4))
i jakim poleceniem teraz dorysować do histogramu krzywą rozkładu normalnego?

Proszę o pomoc.

mikos 
Podporucznik

Wysłany: 2014-03-16, 11:56   

Kod:

# przykładowe dane:
dane= rnorm(100)
# histogram:
hist(dane, prob= T)
# krzywa:
curve(dnorm(x, mean(dane), sd(dane)), add= T, col= "red")

dmieszczanek 
Szeregowy

Wysłany: 2014-12-02, 22:23   Histogram pomocy

Witam, potrzebuję pomocy z opisem histogramu. Czy jest to bimodalny czy modalny dwuwierzchołkowy ? Lewoskośny ?

histo.bmp.jpg
Plik ściągnięto 61 raz(y) 16,04 KB

mathkit 
Major

Wysłany: 2014-12-12, 12:33   

Hmm, nigdy nie słyszałem o takiej definicji - Rozkład jednomodalny, dwuwierzchołkowy.
IMHO Ja bym odpowiedział że to jest dwumodalny, ale znalazłem gdzieś taką definicję, która wprowadza małe zamieszanie (ja bym uznał że one sa jednakowo liczne - jeżeli to była próba a nie populacja) to różnica jest niewielka ;-)

Rozkład dwumodalny – gdy występują dwie jednakowo liczne i najliczniejsze klasy nie będące skrajnymi.
Rozkład jednomodalny, dwuwierzchołkowy – występują dwie najliczniejsze klasy, ale nie są jednakowo liczne i nie są skrajnymi.

Tak, bliżej do lewoskośności...

menteith 
Szeregowy

Wysłany: 2015-04-19, 14:36   Histogram - czy dobrze skonstruowany [Pytanie nowicjusza]

Witam,

Niestety dla siebie nie miałem do czynienia ze statystyką na studiach i wszystko co wiem, opiera się na wiedzy podręcznikowej. Mam pytanie, czy dobrze zrobiłem histogram (program Stata) i odpowiednio go zinterpretowałem. Histogram wygląda tak (dołączam również do postu)

A interpretacja jest taka:

Cytat:
Wykr. 1 obrazuje długość pełnienia funkcji przez liderów ugrupowań politycznych w Polsce. Średnia arytmetyczna z 20 obserwacji sugeruje, że liderzy przeciętnie kierują partią około trzech i pół roku (dokładna wartość wynosi 3,59), jednak wysoka wartość odchylenia standardowego od średniej (3,19) wskazuje na fakt istnienia znacznych różnic w długości pełnionych kadencji. W celach analitycznych czas trwania na stanowisku można podzielić na od okres do 12 lat, z przedziałami co dwa lata. Takie ujęcie pokazuje, że kadencja liderów w większości obserwacji (11 przypadków, 55 proc.) nie sięga dwóch lat, po dwie obserwacje znajdują się w przedziałach 2–4 lata, 4–6 i 10–12 lat, składając się łącznie na 30 proc. przypadków; w trzech przypadkach (15 proc.) przywódcy kierowali partią 6–8 lat.

histogram.jpg
histogram
Plik ściągnięto 85 raz(y) 31,73 KB

wykres.pdf
Wykres w pliku pdf
Pobierz Plik ściągnięto 129 raz(y) 28,35 KB

Ostatnio zmieniony przez mathkit 2015-04-26, 08:43, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu