Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: gregoire
2006-09-19, 20:26
test dla wariancji
Autor Wiadomość
Edith_5 
Szeregowy

Wysłany: 2006-09-19, 12:46   test dla wariancji

1.
Dla testowanej próbki u=65 średnia (kreska na górze) x=17,14 a s=15,6. Na poziomie istotności 0,05 zweryfikuj hipotezą, że średnia badane cechy populacji u=20 w stosunku do alternatywy, że jest mniejsza.

2.
Zakład energetyczny twierdzi, że zaległości mieszkańców w opłatach w danym miesiącu mają rozkład N(120; 30). Przebadano dokumentację 200 losowo wybranych mieszkańców.

Zaległości Liczebność
0-70 35
70-140 135
<140 30

Poziom istotności 0,01.
Zweryfikuj.

3.
Zmieniono 17 losowo wybranych elementów produkowanych na danej maszynie, otrzymano wyniki: (kreska na górze) x=4,98; s=0,22. Współczynnik ufności wynosi 0,95. Oszacuj wariancję pomiarów ogółu wytwarzanych elementów na tej maszynie. Zakładamy, że zmienna wielkość ma w przybliżeniu rozkład normalny.

Google

Wysłany:    Reklama google.

gregoire 
Sierżant

Wysłany: 2006-09-19, 21:16   

Na forum wzory piszemy w Tex'u poradnik znajdziesz tutaj
Dobrze byłoby pierwsze zadanie nieznacznie poprawić, aby było jasne gdzie jest "n" a gdzie "mi" ;-)
Należy tu użyć testu dla średniej budując przy tym jednostronny obszar krytyczny.

W zadaniu drugim należy zbadać czy rozkład jest normalny.
W tym celu stosujemy test zgodności lub test Kołmogorowa.

W zadaniu trzecim należy zbudować przedział ufności dla wariancji.
Próba jest mała więc losowy przedział pokrywający nieznany parametr będzie miał postać:

stałe wyznaczamy z warunków
odczytujemy je z tablic rozkładu z stopniami swobody
Ostatnio zmieniony przez mathkit 2013-04-14, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  

gacek 
Starszy Szeregowy
student

Wysłany: 2006-09-20, 15:59   

To ja dam swoje, nie mam pojecia jak sie do niego zabrac (rozwiazanie moze byc banalne ale czasem wlasnie takie rzeczy rozwiazuje sie najtrudniej :-) ) a oto tresc:
----------------------------------------------------------------------------------------
Analizujac wydajnosc pracy w sztukach na godzine w pewnym zakladzie dla 30 losowo wybranych pracownikow uzyskano odchylenie standardowe S = 2.49 szt./godz.. Zakladajac ze wydajnosc jest normalny (blad w druku - na 99% ma rozklad normalny badz "normalna") sprawdz czy wydajnosc pracownikow tego zakladu rozni sie od sredniej przecietnie o 2 sztuki na godzine. Przyjmij poziom istotnosci =0.05
----------------------------------------------------------------------------------------

nie wiem jak sie do tego zabrac bo nie wiem jakiego testu uzyc.. prosilbym o pomoc... jesli mozna to jeszcze dzisiaj bo jutro jest egzamin :roll: a jak dostane takie zadanie to sie zastrzele :-/

gregoire 
Sierżant

Wysłany: 2006-09-20, 20:00   Test dla wariancji

Wygodnie będzie zastosować test dla wariancji:

Statystyka testowa ma rozkład z stopniami swobody
Wartość krytyczną odczytujemy dla prawostronnego obszaru krytycznego,

czyli wyznaczamy z warunku

mathkit 
Major

Wysłany: 2006-09-20, 20:46   

A dlaczego definiujesz taką hipotezę alternatywną:

a nie

Cytat:
rozni sie od sredniej przecietnie o 2 sztuki na godzine

gacek 
Starszy Szeregowy
student

Wysłany: 2006-09-20, 22:01   

gregoire napisał/a:
zastosować test dla wariancji

pierwsze co mi przyszlo to wlasnie ten test... ale strasznie mylacy jest ten zwrot:
gacek napisał/a:
rozni sie od sredniej przecietnie o 2 sztuki na godzine

no dobra to dane sa takie:
n = 30
s = 2.49 (banalne oblicznie do kwadratu, zeby podstawic do wzoru - no problem)
= 0.05 - przyda sie do odczytania z tablic
ale skad wziac ?

gregoire 
Sierżant

Wysłany: 2006-09-20, 23:47   Wyjaśnienia

Używając testu dla wariancji należy bardzo uważać jaką hipotezę alternatywną stawiamy
i dlaczego właśnie lepsza może okazać się ta z nierównością, pytanie tylko czy zawsze?
Wariancja im mniejsza tym lepiej, u nas jest mała i wynosi
Biorąc hipoteze alternatywną postaci
moglibyśmy nie słusznie przyjąć ze nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy zerowej,
nie bacząc na fakt, że obustronny obszar krytyczny nic nie wnosi,
gdyż osiągnięcie przez odchylenie standardowe wartości bliskiej zeru
i to na dodatek z próby jest prawie niemożliwe,
w przypadku zaś, gdy korzystamy z rozkładu granicznego sytuacja wydaje się chyba zupełnie jasna.

gacek 
Starszy Szeregowy
student

Wysłany: 2006-09-21, 00:38   

gacek napisał/a:
ale skad wziac ?

juz wiem :) thx... kurde tez bym tak chcial kumac state :-/ pozazdroscic :-)

mathkit 
Major

Wysłany: 2006-09-21, 13:57   

Nie wiem czy jest małą wariancją.
Czy wsp. determinacji jest zadowalający ? :mrgreen: - Zależy dla kogo. Podobnie z poziomem błędu pierwszego rodzaju Czy taki poziom zadowoli Cię w testach medycznych?

Czy współczynnik zmienności oznacza dużą zmienność czy umiarkowaną? Bo w klasyfikacji zmienności złóż wg Boryszewa, Smirnowa i Prokofiewa z roku 1960 zmienność ta jest przypisywana do grupy III (dużej zmienności).

W zadaniu badamy wydajność pracowników pewnej firmy mierzoną w ilościach wykonanych sztuk na godzinę. Zrobiłem symulację i wygenerowawszy 30 pseudolosowych liczb naturalnych z rozkładu jednostajnego z przedziału [0,10] otrzymałem wariancję z próby na poziomie 3,48. Oczywiście, możnaby produkować długopisy, wtedy na pewno wariancja wydajności będzie znacznie większa :mrgreen:

A my wiemy, że rozkład wydajności jest normalny, więc wariancja powinna być znacznie mniejsza. Tak więc moim zdaniem jest sens badania, czy wariancja jest mniejsza czy większa od 4.

czapka 
Szeregowy

Wysłany: 2006-10-23, 13:44   weryfikacja hipotez

hejka!!! mam problemik z dwoma zadaniami
Zad1
W towarzystwie oferującym ubezpieczenie w zakresie AC samochodów osobowych, w pewnym miesiącu, dla 25 odszkodowan wypłaconych posiadaczom marki A zanotowano odchylenie standardowe 4 tys zł oraz dla 17 odszkodowan wypłaconych posiadaczom samochodów marki B zanotowano odchylenie standardowe 3,5tys zł
a) Czy przy założeniu, ze wypłacane odszkodowania są próbami pochodzącymi z populacji o rozkładzie normalnym, mozna stwierdzic na poziomie istotnosci 0,05, ze bardziej ryzykowny jest portfel ubezpieczen AC marki A(jako miarę ryzyka przyjmujemy wariancje wypłaconych odszkodowan)
b) czy decyzja weryfikacyjna ulegnie zmianie, jezeloi wyniki uzyskano na podstawie proby liczacej odpowiedni 120 i 180 odszkodowan
zad2
Zdaniem analitykow przecietne miesieczne oprocentowanie lokat 12 miesiecznych złotowkowych bylo istotnie wyzsze od przecietnego oprocentowania miesiecznych lokat
Na podstawie losowo wybranych 25 bankow otrzymano srednia arytmetyczną lokat 12 miesiecznych 4,3% i odchylenie standardowe 3pkt. Na podstawie losowo wybranych 20 bankow otrzymano srednia arytmetyczna lokat miesiecznych 1,2% i odchylenie standardowe 0,8pkt
a) na poziomie istotnosci 0,1 zweryfikowac wysuniete przypuszczenie, jezeli wiadomo ze rozklad oprocentowania jest jest zgodny z rozkladem normalnym
b) czy decyzja weryfikacyjna ulegnie zmianie , jezeli informacje uzyskano odpowiednio od 40 i 50 bankow??
prosze o rozwiazanie tych zadan, bo kompletnie nie wiem jak sie za to zabrac

gregoire 
Sierżant

Wysłany: 2006-10-23, 15:27   

W czym tkwi problem :?:

czapka 
Szeregowy

Wysłany: 2006-10-24, 13:09   

problem przyjacielu tkwi w tym, ze nie wiem jak zaczac to zadanie, jak je rozwiazac, jaki wzor zastosowac, ogolnie nie wiem nic, dlatego prosze o pomoc...

Rafał Kucharski 
Starszy sierżant
Rafał Kucharski

Wysłany: 2006-10-24, 20:32   

Należy przeprowadzić test badający równość wariancji (1) /średniej (2) w dwóch populacjach. Na wykładzie, na który chodziłeś, lub w książce z której się uczysz, takie testy są opisane. Ostatnia deska ratunku: zagooglać o test istotności dla wariancji/średniej.

meguniaa 
Szeregowy

Wysłany: 2009-01-03, 16:06   

proszę o pomoc...statystyka spędza mi sen z powiek..ponieważ jej nie rozumiem..a muszę rozwiązać jedno zadanie..i nie wiem jak oto ono: Losowa próba złożona z 20 studentów pewnej uczelni dała wariancję s²= 20 papierosów²wypalanych dziennie przez studentów tej uczelni. Zakładając, że rozkład liczby wypalanych dziennie papierosów jest normalny, zweryfikować hipotezę, że odchylenie standardowe liczby wypalanych dziennie papierosów wynosi 5. przyjąć poziom istotności 0,01. z góry dziękuję za pomoc.

asci 
Szeregowy

Wysłany: 2009-02-02, 20:18   Odchylenie standardowe w próbie

Witam,

Mam problem z takim o to zadaniem:

Zbadano oszczędności losowo wybranych dziewięciu osób pracujących. Otrzymano informacje w tys. zł:
3,0 3,4 3,5 3,2 3,0 3,7 3,3 2,3 3,4

2. Na poziomie istotności 0,05 zweryfikować hipotezę, że dyspersja oszczędności emerytów jest większa od dyspersji oszczędności osób pracujących. Na podstawie próby liczącej ośmiu emerytów uzyskano informacje w tys. zł: 1,7 2,5 2,8 2,9 3,1 2,1 3,6 2,9.

posiadam również odpowiedzi do tego zadania:

. Pracujący: n=9 ; Srednia X= 3,2 tys. zł; s² = 0,14667 (tys. zł)2 ; s= 0,38297 tys. zł
Emeryci: n= 8; średnia X= 2,7 tys. zł; s² =0,3075 (tys. zł)2 ; s= 0,5545 tys. zł

obliczam średnią wynik zgadza się,aby obliczyć s² korzystam z wzoru na wariancje w szeregu szczegółowym i wychodzi mi s²=0,406 a odchylenie standardowe s=0,637 (dla pracujących dla emerytów jeszcze nie sprawdzałem ale pewnie ale pewnie tez będzie inny wynik)

Czy korzystam ze złego wzoru czy może w odpowiedzi jest błąd? Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.:)

Odpowiedz do tematu