Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: korelacja pearsona, statystyka opisowa, wspolczynnik korelacji, wspolczynnik korelacji pearsona

współczynnik korelacji liniowej Pearsona
Autor Wiadomość
majzama 
Szeregowy

Wysłany: 2008-11-12, 23:52   współczynnik korelacji liniowej Pearsona

Witam,
szukam po wszystkich znajomych osoby która mogła by pomoc mi w opisaniu wykresów ze statystyki ale niestety dla wszystkich jest to czarna magia.
Tak też wylądowałem tutaj, na forum z wiarą w to, że pomożecie mi w tym zadaniu.
Ja niestety także nie mam o tym zielonego pojęcia ...

Gorąco proszę o pomoc !

W załączniku jest przedmiot mojego problemu.

statystyka.rar
w wordzie wklejone są screeny wykresów i pod każdym musiałbym cos mądrego napisać... ale nie mam pojęcia co.
Pobierz Plik ściągnięto 549 raz(y) 158,7 KB

Google

Wysłany:    Reklama google.

Lady Tilly 
Chorąży

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2008-11-13, 08:42   

Odnośnie wykresów - jest to równanie regresji (podane na wykresie) - r to współczynnik korelacji Pearsona i moim zdaniem jest on zbyt mały żeby móc interpretować parametry funkcji regresji.

No w pierwszym przypadku kiedy r=0,71979 - jakby przymknąć jedno oko to możnaby przyjąć. ;-)
jeśli funkcja ma postać
to
a -współczynnik regresji, posiada interpretację ekonomiczną; mówi o ile średnio wzrośnie lub zmaleje wartość zmiennej zależnej Y, jeżeli wartość zmiennej niezależnej X wzrośnie o
jednostkę
b -wyraz wolny z reguły nie posiada interpretacji ekonom.

MaxCorleone 
Szeregowy

Wysłany: 2008-12-18, 18:37   współczynnik korelacji liniowej Pearsona

prosze o pomoc z tym zadaniem :)

badano związek pomiędzy liczbą gniazd bocianich a roczną liczbą nowrodków w wioskach na pewnym obszarze. obl. współczynnik korelacji Pearsona, wynik zinterpretuj

liczba narodzin 0-10
liczba gniazd 0-4 = 8
liczba gniazd 4-8 = 4

liczba narodzin 10-20
liczba gniazd 4-8 = 10
liczba gniazd 8-16 = 2

liczba narodzin 20-40
liczba gniazd 4-8 = 6
liczba gniazd 8-16 = 10

cogito 
Podporucznik

Wysłany: 2008-12-18, 22:32   

W skrocie: jest korelacja, wynika ona z tego ze w duzych wioskach rodzi sie wiecej dzieci i jest wiecej miejsca na bocianie gniazda.

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2008-12-19, 08:30   

Najlepiej przedstawic to sobie w tabeli korelacyjnej

L. Narodzin.......0-10..........10-20..........20-40
L.Gniazd
0-4....................8
4-8....................4...............10.................6
8-16.....................................2...............10

i już widać wszystko - jak wspomniał cogito od razu widać ze wysokie wartosci 'ustawiaja się' po przekątnej czyli korelacja dodatnia - im wiecej gniazd tym wiecej narodzin (czy wioski sa wieksze to inna kwestia)
Proponuje obliczyć sobie dla pewności współczynnik korelacji dla tablicy korelacyjnej (najprościej wsp. Pearsona)

nssdavx 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-01-01, 15:38   zadania-korelacja, rozkład normalny, standaryzacja

witam

fanów statystyki w nowym roku:)

mam duży problem z takimi 4 zadaniami potrzebuje je roziwazane max do poniedziałku.
JEZELI KTOS JEST W STANIE POMÓC

Poprawiłam trochę temat - co by "mówił" cośkolwiek o zawartości postu
Lady Tilly

standaryzacja , korelacja.jpg
Plik ściągnięto 2349 raz(y) 58,66 KB

Shidley 
Podpułkownik
Shidley

Wysłany: 2009-01-02, 07:32   

Zad 2 i 3 - powinieneś zestandaryzować zmienne do rozkładu normalnego standaryzowanego (kilkakrotnie omawialiśmy te zagadnienie na forum ) - z tym że zad 3 jest 'odwrotne' do zadania 2
zad 4 - korelacja - proponuje obliczyć współczynnik korelacji Pearsona
Zad 5 - hipoteza parametryczna o równości dwóch średnich - z tym ze niestety nie masz informacji o istotności różnic wariancji - wiec w tym zadaniu trzeba najpierw zrobić test dotyczący dwóch wariancji a dopiero po nic wybierając odpowiedni wzór test dla dwóch średnich

nssdavx 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-01-02, 11:15   

DZIEKUJE BARDZO za podpowiedź . Teraz poszperam po forum aby wiedziec jak to zrobic. Jakbyś miał czas i chęć może podeślij linki do tych tematów albo daj jeszcze jakieś wskazówki abym mógł to ruszyć. Bo niestety spadło to na mnie jak grom z jasnego nieba :)

iwona_analityk 
Szeregowy

Wysłany: 2009-01-02, 11:30   

Shidley napisał/a:
Zad 2 i 3 - powinieneś zestandaryzować zmienne do rozkładu normalengo standaryzowanego (kilkakrotnie omawialismy te zagadnienie na forum ) - z tym że zad 3 jest 'odwrotne' do zadania 2
zad 4 - korelacja - proponuje obliczyc współczynnik korelacji Pearsona
Zad 5 - hipoteza parametryczna o równości dwóch średniach - z tym ze neistey nie masz informacji o istotności roznic wariancji - wiec w tym zadaniu trzeba najpierw zrobić test dotyczący dwóch wariancji a dopiero po nic wybierając odpowiedni wzór test dla dwóch średnich

zadanie 5 mozna zrobic szybciej - poprzez porownanie srednich - mozna je wykonac w pakiecie statystycznym STATISTICA (SPSS chyba nie ma tej mozliwości). wzor mozna znalezc w ksiazce Stanisza "przystepny kurs statystyki - tom I".

nssdavx 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-01-02, 12:24   

Droga Iwono czy masz taki wzór bo niestety nie posiadam tej ksiażki a termin rozwiązania zadań mam bardzo napięty Z GÓRY WIELKIE DZIEKI

nssdavx 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-01-02, 12:40   

jaki jest wzór na ten wspolczynnik pearsona??

iwona_analityk 
Szeregowy

Wysłany: 2009-01-02, 12:49   

prosze bardzo:
I:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Test_t_Welcha (wariancja to kwadrat odchylenia standardowego) - ale do tego musisz miec tablice - http://essafloressa.webpark.pl/t_studenta.htm
II:
można tez probowac przez wzory na analize wariancji - ale to juz potrwa dluzej... ja polecam testy t (jakbys chcial porownac istotnosc wyniku testu t z rezultatem statystyki Fishera (analiza wariancji) podnies wynik testu t do kwadratu i sprawdz wynik z tablicami :) http://essafloressa.webpark.pl/F_005.htm

iwona_analityk 
Szeregowy

Wysłany: 2009-01-02, 12:51   

nssdavx napisał/a:
jaki jest wzór na ten wspolczynnik pearsona??

http://pl.wikipedia.org/wiki/Korelacja_Pearsona

nssdavx 
Szeregowy

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-01-02, 21:46   

DZIEKUJE ZA LINKI:) IWONA

mam pytanie WIEM ZE TE PYTANIA SA podstawowe ale nie wiem(wiec pytam) i sie ucze:)

czy w ten wzór z 1 linku t= ...

czy pod ten wzor wlasnie mam podstawic odrazy moje dany z grypy 1 i 2 ?? i jak używc tych tablic z linku nr 2??

bo zrobilem tak ze obliczyłem te t - dla 1 grupy i t - dla 2 grupy (wedle teesci zadania)

wynik to :t (1) = 35 a t (2) = 0,965 wiec chyba te srednie różnia sie zbytnio BO OTO PYTAJA w zadaniu ale jest tam mowa o jakis 5 % i TY IWONO mówilas ze nie zrobie to bez LINKU NR2 jak to ugryzc :)) POMOCY

[ Dodano: 2009-01-02, 22:39 ]
co do zadania 4

czy moge użyc tego wzoru ?? rxy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Korelacja_Pearsona jezeli tak to jak go potraktowac bo danych mam duzo 8 liczb

[ Dodano: 2009-01-02, 22:41 ]
Shidley napisał/a:
Zad 2 i 3 - powinieneś zestandaryzować zmienne do rozkładu normalengo standaryzowanego (kilkakrotnie omawialismy te zagadnienie na forum ) - z tym że zad 3 jest 'odwrotne' do zadania 2
zad 4 - korelacja - proponuje obliczyc współczynnik korelacji Pearsona
Zad 5 - hipoteza parametryczna o równości dwóch średniach - z tym ze neistey nie masz informacji o istotności roznic wariancji - wiec w tym zadaniu trzeba najpierw zrobić test dotyczący dwóch wariancji a dopiero po nic wybierając odpowiedni wzór test dla dwóch średnich

MOGŁBYŚ cos bardziej podpowiedziec z tymi zadaniami 1 i 2 lub przynajmniej 1 to 2 zrobie analogicznie odwrotnie. Szukalem na forum jakos ciezko cos znalezc :(( PROSZE POMÓZ

iwona_analityk 
Szeregowy

Wysłany: 2009-01-03, 10:55   

cos pomieszales z wynikami tego testu t - powinien wyjsc Tobie jeden wynik...
zrobmy tak - ja chcac nie chcac musze zaraz wyjsc na uczelnie poprowadzic konsultacje dla studentow; w domu bede jakos pozno... jutro mam jakos zajecia z rana, wiec umowmy sie tak, ze jesli do jutra do 15:00 nie znajdziesz pomocy na forum, to ja postaram się ogarnac je i podesle jakos na forum do max 21:00 wraz z krotkim komentarzem - ale podesle napewno :)
a te drugie tablice czytasz w zaleznosci od df - miedzy-(1) albo wewnatrzgrupowych(2)

Odpowiedz do tematu