Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: mathkit
2008-12-10, 15:30
Dane źródłowe do modelu ekonometrycznego
Autor Wiadomość
mathkit 
Major

Wysłany: 2013-12-27, 23:34   

Ciężko coś znaleźć, bo dane w Banku Danych Lokalnych są z kilku ostatnich lat a ty potrzebujesz co najmniej 14 wartości.

Google

Wysłany:    Reklama google.

Nuska1710 
Szeregowy

Wysłany: 2013-12-28, 10:02   Dobór zmiennych do modelu

Hej, mam problem muszę zrobić projekt na ekonometrie. Pomyślałam że zrobię o ludności
wybrałam że Y-Małeżeństwa,X1-przyrost naturalny, X2-rozwody, może być taki dobor zmiennych czy nie bardzo a dodam ze tylko takie dane mają dane z ponad 30 lat, a musze mieć 30 zmiennych.
Proszę o pomoc;)

Nuska1710 
Szeregowy

Wysłany: 2013-12-28, 10:04   

30 obserwacji , a kilka zmiennych przynajmniej 2

akasha1985 
Szeregowy
akasha

Wysłany: 2013-12-29, 10:33   

mathkit napisał/a:
Ciężko coś znaleźć, bo dane w Banku Danych Lokalnych są z kilku ostatnich lat a ty potrzebujesz co najmniej 14 wartości.

min 14 wartości to mogą być wszystkie województwa np. z 2012 roku. Chodzi o to żeby wykres był nieliniowy. ;-)

skk1993 
Szeregowy

Wysłany: 2013-12-30, 13:59   

Mam pytanie: Gdzie mogę znaleźć takie dane kwartalne od 2000 w których są zawarte

Ilość mężczyzn, kobiet
Ilość ludzi mieszkających w mieście/wsi

PS: Na gusie, nie jestem w stanie takich rzeczy znaleźć
Ostatnio zmieniony przez skk1993 2013-12-30, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  

mathkit 
Major

Wysłany: 2013-12-30, 15:57   

Na stronach GUS w roczniku demograficznym masz od czasów powojennych dokładne demograficzne dotyczące struktury ludności (oczywiście roczne):
http://www.stat.gov.pl/cp...ficzny_2013.pdf

figuska 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-08, 21:36   Jak utworzyć "dobre" modele wyjaśniające..

Drodzy,
tematem pisanej przeze mnie pracy dyplomowej jest badanie czynników determinujących decyzje polskich podmiotów gospodarczych w czasie kryzysu. Chcę sprawdzić dwie hipotezy: kryzys miał realny wpływ na kondycję i zachowania polskich przedsiębiorców, druga: decyzje podejmowane przez podmioty miały charakter zachowawczy, w obawie o przyszłą kondycję gospodarczą.
Jako miarę "prawdziwego" kryzysu wzięłabym PKB czy też zadłużenie/PKB, jako miernik zachowań spowodowanych niejako lękiem przed kryzysem wezmę ilość wyszukiwań słowa "kryzys" w googlach czy też ilość nagłówków w prasie o takowej tematyce. Ale.. jak zmierzyć owe 'decyzje'? Ilość inwestycji, wziętych kredytów, poziom oszczędności?
Mogę też porównać ze sobą wskażniki IRG, PKB i owe wyszukiwania "kryzysu" w googlach, ale.. to nie model ;)
Jakie modele stworzyć, abym mogła odpowiedzieć na pytania postawione w hipotezach?
Dziękuję z góry za pomoc (:

mathkit 
Major

Wysłany: 2014-01-08, 22:08   

Cytat:
Jako miarę "prawdziwego" kryzysu wzięłabym PKB czy też zadłużenie/PKB

Jako miarę kryzysu jak najbardziej bierz wskaźnik PKB (r/r).

Cytat:
jako miernik zachowań spowodowanych niejako lękiem przed kryzysem wezmę ilość wyszukiwań słowa "kryzys" w googlach czy też ilość nagłówków w prasie o takowej tematyce.

Badasz przecież wpływ na kondycję i zachowania polskich przedsiębiorców. Moim zdaniem ilość wyszukiwań słowa "kryzys" nie ma z tym nic wspólnego. Bardziej zachowaniem przedsiębiorców może być na przykład ilość zwolnień w firmach albo lepiej - nowych przyjęć. Możesz zobaczyć jakie składowe wchodzą do wskaźnika PMI, moim zdaniem on najlepiej oddaje kondycję firm i wykorzystać jego składowe.

figuska 
Szeregowy

Wysłany: 2014-01-09, 15:46   

Wskaźnik PMI to rzeczywiście dobra wskazówka, dziękuję!
Jednak chodzi mi bardziej o samą postać modelu. Zwkłe równanie ekonometryczne? Może analiza czynnikowa byłaby lepsza albo drzewo decyzyjne? Inaczej - chodzi mi niejako nie tyle o dobór danych, bo te podczas analizy same okażą się lepsze lub gorsze, a o sposób przeprowadzenia tej analizy ;)

Trystero28 
Szeregowy

Wysłany: 2014-02-14, 01:20   model ekonometryczny na danych przekrojowych

Witam
Nie mam pomysłu na model ekonometryczny. Musi być to model oparty na jakiejś teorii ekonomicznej oraz na danych przekrojowych (nie na szeregach czasowych!!). Ponad 100 obserwacji dla każdej zmiennej. Max 10 zmiennych.
Dziękuję za propozycję bo naprawdę nie mam pomysłów zeby model byl oparty na teorii ekonomicznej.

pawlis11 
Szeregowy

Wysłany: 2014-04-08, 12:05   miesieczne dane ludnosci w Polsce na przelomie lat

Czesc Wszystkim!
Mam wielka prosbe do Was o pomoc w znaleznieniu danych nt. ludnosci w Polsce. W pracy bede badal sezonowosc (o ile wystapi) urodzen, zgonow, malzenstw, rozwodow, migracji itp. Mam dane z rocznika statystycznego, ktory znajduje sie na GUSie. Sa tam dane, ale roczne i polroczne. Mam problem z szukaniem. Do badania sezonowosci potrzebne mi beda najbardziej dane miesieczne, ewentualnie kwartalne. Dobrze by bylo, gdyby dane siegaly lat 1950-2012. Jesli nie, to moze byc z kilku lub kilkunastu lat.
Wszystkie odpowiedzi bardzo mi sie przydadza. Mam nadzieje, ze mi pomozecie.
Pozdrawiam serdecznie :)
Ostatnio zmieniony przez pawlis11 2014-04-08, 12:06, w całości zmieniany 1 raz  

szw1710 
Porucznik

Wysłany: 2014-04-08, 19:39   

Jest wiele szczegółowych roczników. Znalazłem w GUS rocznik np. dotyczący rolnictwa. Kto wie czy nie widziałem również rocznika demograficznego. Przeszukaj strony GUS bardzo dokładnie.

pawlis11 
Szeregowy

Wysłany: 2014-04-08, 20:07   

szw1710, niewątpliwie są. Grunt w tym, że ja nie potrafię oddzielić ziarna od plew. A rocznik demograficzny widziałem. Tylko, że są tam dane roczne, ewentualnie dane półroczne (stan na koniec czerwca i grudnia). Mógłbyś mi podesłać link do tych danych dotyczących rolnictwa? Nie ukrywam, że nadal bardzo mi zależy na danych urodzeń, zgonów, małżeństw i rozwodów na przełomie minimum dziesięciu lat, dane miesięczne. Wierzę w to, że ktoś z Was się orientuje doskonale i mógłby mi pomóc znaleźć te dane. A one na pewno są, tylko nie każdy wie, gdzie dokładnie.

szw1710 
Porucznik

Wysłany: 2014-04-08, 21:59   

http://www.stat.gov.pl/cp...tyczny_2013.pdf Str. 37
http://www.stat.gov.pl/cp...nictwa_2013.pdf Str. 76, 103

Ze mną się tak współpracuje: skoro wiem że gdzieś coś widziałem, sprzedaję to. Nie oznacza to, że moja odpowiedź jest wyczerpująca i zawiera właściwą informację. Ale może ją zawierać i jeśli poszukasz, może prędzej znajdziesz niż bez mojej odpowiedzi. Dlatego tu napisałem :)

pawlis11 
Szeregowy

Wysłany: 2014-04-08, 22:37   

szw1710, dlatego wielkie dzięki! :-)
Niestety to nie to, co chcialem znalezc. Pomoze ktos?
Ostatnio zmieniony przez pawlis11 2014-04-09, 10:15, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu