Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Free statistics help forum. Discuss statistical research, statistical consulting Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: analiza wariancji, anova

ANOVA
Autor Wiadomość
Crunchy 
Major
Crunchy

Wysłany: 2014-12-05, 22:52   

Rezultatem może być znaczne zmniejszenie mocy testu (np. z 0,9 do 0,2), zwiększenie prawdopodobieństwa odrzucenia prawdziwej hipotezy (np. zamiast 0,05 będzie 0,07) i ogólne zamieszanie w testach post-hoc (niejednoznaczne wyniki, trudniej dobrać właściwy).

Google

Wysłany:    Reklama google.

Lacoste 
Szeregowy

Wysłany: 2015-05-18, 15:57   wielokrotne porównanie średnich.

Potrzebuje porównać wyniki średniej zdawalności matury w liceach i technikach na wsi oraz w miastach w różnej konfiguracji. Czyli np. czy jest różnica w zdawalności matury w technikach na wsi oraz w miastach , liceach na wsi i liceach we wsi, matury w liceach na wsi i technikach w miastach. Za pomocą jakich testów to zrobić ?
Ostatnio zmieniony przez mathkit 2015-06-02, 23:32, w całości zmieniany 1 raz  

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2015-05-20, 09:42   Re: wielokrotne porównanie średnich.

Lacoste napisał/a:
Potrzebuje porównać wyniki średniej zdawalności matury w liceach i technikach na wsi oraz w miastach w różnej konfiguracji. Czyli np. czy jest różnica w zdawalności matury w technikach na wsi oraz w miastach , liceach na wsi i liceach we wsi, matury w liceach na wsi i technikach w miastach. Za pomocą jakich testów to zrobić ?

a jak wyglada zmienna zalezna tzn mniemam ze to jest srednia zdawalnosc - to jest zmienna policzalna (wartosci)

jesli tak - to pewnie jakas analiza wariancji wchodzilaby w rachube

aczkolwiek dobrze byloby jakbys podpiela arkusz z bazą

Autor: Benjamin Disraeli

ak 
Szeregowy
ak

Wysłany: 2015-11-05, 18:43   pytanie o test ANOVA

Witam,
chciałbym zapytać czy można zastosować test ANOVA w następującym przypadku:
jest jedna grupa badanych - 30 osób. Badany jest wpływ metody leczenia na spadek stężenia glukozy po podaniu 75g glukozy doustnie w dwóch punktach czasowych. Najpierw potwierdziłem normalność rozkładu wyników stężenia glukozy zarówno w jednym jak i w drugim punkcie czasowym. Następnie wyliczyłem istotność statystyczną różnic stężenia glukozy w obu punktach czasowych testem T-Studenta dla prób zależnych - p=ok.0,0005, a więc poziomy glikemii w drugim punkcie czasowym są istotnie statystycznie niższe niż w pierwszym punkcie czasowym. W/w metoda leczenia nie jest zmienną - u wszystkich badanych była zastosowana ta sama metoda leczenia. U wszystkich badanych były natomiast oznaczane pewne markery z krwi. I tu zaczyna się problem z którym nie mogę sobie poradzić. Otóż chciałbym sprawdzić jaki wpływ mają w/w markery na istotność statystyczną różnic stężeń glukozy w obu punktach czasowych. W/w markery (czyli czynniki) mają różnorodne wartości liczbowe (tzn. są to liczby niemal w ogóle niepowtarzające się, np.: 2,3,5,4,1,8,11,9..., a nie tak jak w przykładach zastosowania testu ANOVA, które znalazłem w internecie, gdzie czynnikiem jest np. płeć - czyli zmienna zero-jedynkowa).
Czy można zatem dla powyższego przykładu wyliczyć testem ANOVA wpływ tych markerów (czynników) na istotność statystyczną różnic stężeń glukozy, czyli np. stwierdzając, że dla markeru A wyższego niż np.20 i dla markeru B mniejszego niż np.15 różnice poziomów glikemii są istotne statystycznie, a dla markeru A mniejszego niż 20 i markeru B wyższego niż 15 NIE są istotne statystycznie?
A jeśli nie test ANOVA to jaki test?
Próbowałem wyliczyć to programem STATISTICA ale pokazuje się błąd "the current design contains missing cells...".
Próbowałem także zastosować krzywe ROC, jednakże tam chyba wyniki różnic stężenia glukozy musiałyby być zero-jedynkowe.
Bardzo proszę o pomoc.

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2015-11-06, 06:30   Re: pytanie o test ANOVA

podepnij baze do obliczen

ak 
Szeregowy
ak

Wysłany: 2015-11-06, 18:20   

Witam, dziękuję za chęć pomocy, dołączam bazę w Excelu, oprócz opisywanych w poprzednim poście stężeń glukozy po obciążeniu (75g) zamieściłem także stężenia glukozy na czczo ponieważ też były oznaczane, jednakże są to dwa niezależne od siebie badania, bardziej w chwili obecnej zależałoby mi na ocenie wpływu markerów na różnice stężeń glukozy po obciążeniu I i II (pomiędzy pierwszym i drugim punktem czasowym) niż stężeń glukozy na czczo.
Proszę o pomoc.

baza ak.xlsx
Pobierz Plik ściągnięto 65 raz(y) 13,04 KB

Crunchy 
Major
Crunchy

Wysłany: 2015-11-06, 20:11   

To nie jest łatwy problem dla początkujących... Na pewno warto się skupić na roli markerów C i D.

miodzio1988 
Starszy sierżant

Wysłany: 2015-11-07, 09:18   

Sprawdź czy założenia Anovy są spełnione w ogóle. Małe próbki masz, więc mogą nie być. Wtedy testy nieparametryczne Ci zostają

A i możesz pominąć puste komórki zeby ta Anova jednak działała. Zobaczymy co nam ta Anova da

studentka_psych 
Szeregowy

Wysłany: 2016-05-24, 15:37   

pomocy drodzy miłośnicy statystyki!
męczę się już od jakiegoś czasu z moim badaniem do pracy magisterskiej.
mam 2 grupy eksperymentalne (N1 = 42, N2 = 46) i grupę kontrolną (N3 = 51).
używałam jednego testu do pomiaru ZZ, który składał się z 20 itemów + do tego miałam 13 pytań w metryczce.
niestety policzyłam wszystkie anovy zanim doczytałam, że muszę mieć rozkład normalny :(
po czasie sprawdziłam i gr. 1 nie jest zgodna z rozkładem normalnym(Z(42) = 0,15; p > 0,05) , dwie pozostałe są zgodne z rozkładem normalnym.
czy to oznacza, że muszę teraz wszystkie hipotezy dotyczące gr1 sprawdzać jeszcze raz jakimś testem nieparametrycznym? :(
robiąc anovę wychodziła mi w wielu hipotezach niehomogeniczna wariancja i używalam post hoców.
dodam, że moje gr. eksperymentalne składają się z osób chorujących psychicznie i odchylenia standardowe są dosyć wysokie.

bardzo proszę o pomoc! :)

Screen Shot 2016-05-24 at 15.04.18.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 23,83 KB

Ostatnio zmieniony przez studentka_psych 2016-05-24, 15:38, w całości zmieniany 1 raz  

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2016-05-25, 12:22   

studentka_psych napisał/a:
pomocy drodzy miłośnicy statystyki!

bardzo proszę o pomoc! :)

ja bym przeciagnal te 13 metryczek przez te 20 zmiennych jeszcze raz nieparametrycznym testem anovy (dla pewnosci). jesli robisz to programem to przeca chwila moment

Barton 
Szeregowy

Wysłany: 2017-09-12, 20:56   

Witam, potrzebuje pomocy. Użyłem testu ANOVA w spss'ie. Zupełnie zapomniałem skąd mam wziąc wartość przy F. Fx=12.711 P=0.000, chodzi mi właśnie o tego 'x' w indeksie dolnym.
Załączam tabelke.

stat.PNG
Plik ściągnięto 0 raz(y) 22,56 KB

jabol 
Porucznik
Gdańsk/Łódź

Wysłany: 2017-09-12, 21:01   

Barton napisał/a:
Witam, potrzebuje pomocy. Użyłem testu ANOVA w spss'ie. Zupełnie zapomniałem skąd mam wziąc wartość przy F. Fx=12.711 P=0.000, chodzi mi właśnie o tego 'x' w indeksie dolnym.
Załączam tabelke.

nic nie musisz "brać". poziom "p" jest mniejszy od granicznego poziomu alfa=0.05. w związku z tym dla dwóch czynników możemy sądzić że "coś jest na rzeczy " dlatego musisz zrobić testy post hoc. wtedy dowiesz się które grupy są homogeniczne a które się różnią

Odpowiedz do tematu