Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining Strona Główna
Reklama pqstat.pl
Statystyka, prognozowanie, ekonometria, data mining
Forum miłośników statystyki - Portal Statystyczny

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat   Regulamin  Kadra forum
PORTAL STATYSTYCZNY
 Ogłoszenie 
FORUM STATYSTYCZNE MA JUŻ 10 LAT

Znasz statystykę lub ekonometrię, metody prognozowania, data mining i chcesz pomóc w rozwoju forum statystycznego ?
Pisz na: administrator(małpa)statystycy.pl

Rozpoczął swoją działalność portal statystyczny - masz pomysł na jego rozwój ?

Drogi forumowiczu! Zanim napiszesz posta zapoznaj się z regulaminem forum i przedstaw się
The International Year of Statistics (Statistics2013) Smarter Poland Portal statystyczny

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: parametry, unikatowe, wartosci, wiercenia

Unikatowe wartości - parametry wiercenia
Autor Wiadomość
hurriway@gmail. 
Szeregowy


Posty: 5
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-24, 10:49   Unikatowe wartości - parametry wiercenia

Witam,

Posiadam zbiór danych pracy maszyny. Są to wartości ciśnień przy wierceniu. Te dane chciałbym skorelować z własnościami materiału jaki jest przewiercany przez maszynę. Po rozmowie z zaprzyjaźnionym statystykiem podpowiedział mi abym spróbował zacząć od wytyczenia wartości unikatowych, ale tak aby te wartości miały przedziały tolerancji, po to aby powstałych wzorców było mniej (i też wykluczyć powtarzanie się wzorców które wynikły np z błędu odczytu czy też z tego że sam proces wiercenia nie jest idealny i mogą powstawać jakieś odchyłki).

Wytyczyć wartości unikatowe mi się udało, ale nie potrafię zrobić tego tak aby istniały ich przedziały tolerancji. I tu proszę o pomoc jak to zrobić.

I jeszcze może ktoś ma jakiś pomysł jakby ugryźć to zadanie inaczej. Zadanie polega na ocenie własności skał jakie wiercimy na podstawie parametrów pracy maszyny takich jak: ciśnienia układzie zasilania silnika hydraulicznego, docisku i głębokości na jakiej w danej chwili wierci maszyna.

Dołączam przykład w excelu jak to wygląda.
 
     
Google

Wysłany:    Reklama google.

 
 
piotrek 
Podporucznik


Pomógł: 13 razy
Posty: 198
Skąd: b.d.
Wysłany: 2017-05-24, 18:05   

Która zmienna jest zmienną objaśnianą?
 
     
hurriway@gmail. 
Szeregowy


Posty: 5
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-24, 19:51   

Rodzaje skał, ich wytrzymałości.

Idea jest taka aby można stwierdzić jakie skały są przewiercane. Każda skała ma różną wytrzymałość przez co do ich wiercenia potrzebna jest różna siła. Przy tych samych parametrach pracy maszyny powinny wiercić się z różną szybkością. Tak w teorii.

W badanym rejonie występują 3 lub 4 rodzaje skał. Idealnie by było gdyby można rozpoznać skale i stwierdzić jak jest zniszczona np. poprzez odniesienie do jakiegoś modelu idealnego (wzorca) wiercenia. W tych skalach występują różne spękania oraz pustki. Albo są miejscami mocno popękane przez same sypią się pod wiertlem. Więc taką informacją zwrotną mógłby by być także np jakiś wskaźnik który pozwoliłby przynajmniej w teorii powiedzieć coś o stanie tych skał. Na chwile obecną mam dane z taką rozdzielczością jak w excelu ale w przygotowaniu są takie które będą pokazywać położenia wiertła co do mm i ciśnienia do 0,1 bara.

W przypadku gdy wiertło natrafi na pustkę, powinien nastąpić chwilowy spadek ciśnienia docisku i wzrost prędkości wiercenia. Problemem jest zarejestrowanie takiego zdarzenia, bo odczyt z maszyny występuję co około 10 mm wywierconego otworu. Tą informacje dorzucam tak na marginesie, może się do czegoś przyda.

Tak podsumowując informacją zwrotną mógłby być: Rodzaj skały najlepiej z informacją o jej przewidzianej wytrzymałości na ściskanie (czy też stopniu zniszczenia w odniesieniu do np skały idealnej-niezniszczonej) lub Jakiś wskaźnik odnoszący się do całości (ewentualnie wskazujący miejsca osłabienia skały).
Ostatnio zmieniony przez hurriway@gmail. 2017-05-24, 20:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
piotrek 
Podporucznik


Pomógł: 13 razy
Posty: 198
Skąd: b.d.
Wysłany: 2017-05-24, 22:01   

Problem nie wydaje się banalny.
Pytałem o zmienną objaśnianą, bo do zagadnienia można podejść jako do zadania klasyfikacji, czyli jeśli występuje określona kombinacja wartości parametrów mierzonych (u Ciebie ciśnienie, głębokość, posuw) to skała x, jeśli inna kombinacja to skała y, itd. Ale wtedy musielibyśmy mieć zbiór uczący, tzn. te wszystkie dane z pliku plus przyporządkowne do nich rodzaje skał https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasyfikacja_statystyczna.
Inna możliwości to wykrywanie skupień https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_skupie%C5%84 - nie mamy wyjść, ale algorytm próbuje znaleźć grupy podobnych obserwacji, bez znajomości wyjścia.
Dodatkowo to, co masz to szeregi czasowe, co komplikuje sprawę.
 
     
hurriway@gmail. 
Szeregowy


Posty: 5
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-25, 07:04   

Niestety nie posiadam przyporządkowanych rodzai skał do tych parametrów. Mogę jedynie na chwilę obecną znać wytrzymałości skał na ściskanie dla danego rejonu (gdzie odwiercono otwory) oraz co to są za skały. Natomiast dalej nie będzie odpowiedników w postaci konkretnych parametrów dla danej skały, jedynie można by przewidywać.

Tak na marginesie istnieje wzór który przelicza ciśnienia na wiertnicy na pracę do urobienia jednostki objętości skały. Więc można by sprowadzić ciśnienia do jednego parametru. Prawie do jednego bo wzór nie uwzględnia energii wynikającej z udaru maszyny. Jedynie prace z ruchu obrotowego wiertła i jego docisku statycznego. Czyli prościej mówiąc jaka praca jest potrzebna żeby urobić np 1 cm3 skały.Ale to dorzucam tak na marginesie ponieważ nie chce mieszać za bardzo na razie .

Wracając do otworów. Dla kilku mógłbym uzyskać rdzenie wiertnicze, czyli odwiercić obok wierconego otworu drugi z którego uzyskano by rdzeń do badań wytrzymałościowych (plus lokalizacja pęknięć i pustek) i w ten sposób byłby zbiór dla kilku otworów ale sprawa jest o tyle ciężka, że uzyskanie takich rdzeni jest na chwilę obecną dosyć problematyczne. Nie jest to tania sprawa, wymaga zaangażowania firm zewnętrznych, zgód kopali. Sprawa jest do ogarnięcia ale wpierw trzeba by było przedstawić choć jakieś teoretyczne podwaliny, że coś wychodzi. Więc na chwile obecną chyba metoda z grupowaniem jednak wchodzi w grę. I chyba była by to metoda przewodnia, a odwiercenie otworów rdzeniowych swoistym sprawdzeniem tego co wyszło, bo jeśli nawet odwiercę otwory rdzeniowe (pozwalające uzyskać rdzeń - czyli w sposób namacalny sobaczyć co to są za skały)to będzie ich co najwyżej 5 lub 6 (na więcej nie dostanę zgody). Natomiast maszyna wierci około 100 otworów dziennie. Ale w sumie chodzi bardziej o metodę i próbę rozwiązania niż uzyskanie mechanizmu nie wiadomo jak dokładnego.
To co załączyłem to parametry z jednego otworów.

Dlaczego szeregi czasowe utrudniają sprawę?

I jak się zabrać do badania tego pod kątem skupień?
Ostatnio zmieniony przez hurriway@gmail. 2017-05-25, 07:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Crunchy 
Major
Crunchy


Pomógł: 75 razy
Posty: 1129
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-25, 07:24   

Zwykle korzysta się z metod maszynowego uczenia z nadzorem. Hasła klucze: material classification by drilling, rock characterization while drilling, itp.
 
     
hurriway@gmail. 
Szeregowy


Posty: 5
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-25, 10:19   

Czytałem część tych artykułów-może nawet sporo. Wykorzystywano w nich logikę rozmytą, sieci neuronowe i algorytm uczenia maszynowego. Do sieci wprowadzano albo pojedyncze parametry albo przeliczano ciśnienia na SED ( to ta praca potrzebna na urobienie jednostki objętości o której wspominałem) i dopiero wprowadzano do sieci.
Zastanawia mnie czy istnieją jeszcze jakieś sposoby rozwiązania tego. Praca ma charakter naukowy więc dobrze by było jakby była w tym nuta powiedzmy nowatorstwa.

Widziałem też artykuły (Rock Characterization using Time-Series Classification Algorithms) gdzie autorzy używali algorytm rozpoznawania wzorca, który ponoć bazuje na algorytmie rozpoznawania obrazu.

Ale jeśli już to może takie pytanie na boku: od czego by zacząć w razie czego z tymi algorytmami uczenia? bo wiem że coś takiego jest, ale nigdy nie miałem z tym styczności fizycznie. A opisy na sieci są trochę przerażające, wiec może wskazówka odnośnie programu jaki wykorzystać.
Ostatnio zmieniony przez hurriway@gmail. 2017-05-25, 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Crunchy 
Major
Crunchy


Pomógł: 75 razy
Posty: 1129
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-26, 07:30   

hurriway@gmail. napisał/a:
Czytałem część tych artykułów-może nawet sporo. (...)
Zastanawia mnie czy istnieją jeszcze jakieś sposoby rozwiązania tego. Praca ma charakter naukowy więc dobrze by było jakby była w tym nuta powiedzmy nowatorstwa

Mhm... Szczególnie gdy... ;-)
hurriway@gmail. napisał/a:
Ale jeśli już to może takie pytanie na boku: od czego by zacząć w razie czego z tymi algorytmami uczenia? bo wiem że coś takiego jest, ale nigdy nie miałem z tym styczności fizycznie. A opisy na sieci są trochę przerażające
hurriway@gmail. napisał/a:
Widziałem też artykuły (Rock Characterization using Time-Series Classification Algorithms) gdzie autorzy używali algorytm rozpoznawania wzorca, który ponoć bazuje na algorytmie rozpoznawania obrazu..

A dokładniej...
Cytat:
For classifying each window, different pattern recognition algorithms can be utilized. In this paper, support vector machines (SVM), which is a state-of-the-art pattern recognition algorithm, is utilized.

Zacznij od poznawania tego, czego nie znasz, z wiarygodnych źródeł, które będziesz w stanie zrozumieć.
 
     
hurriway@gmail. 
Szeregowy


Posty: 5
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-26, 19:38   

Ok, faktycznie trochę się Panowie źle wyraziłem z tym nowatorstwem. Chodziło mi o to aby spróbować wykorzystać algorytm/sposób/metodę która gdzieś tam funkcjonują w świecie ale nikt nie próbował wykorzystać jej do rozpoznawania rodzaju skał. Dlatego wymieniłem co ja widziałem podczas przeglądania artykułów. W żadnym razie nie mówię tu o wymyślaniu czegoś zupełnie nowego.

Pytanie na forum padło żeby ktoś pomógł mi obrać kierunek, czy zaproponować sposób w który mógłbym się zagłębić. Dlatego jeśłi ktoś ma konkretny pomysł to proszę o pomoc, bo nie ma szans żeby sam jako osoba która nie ma z tym styczności na co dzień przestudiowała wszystkie możliwe rozwiązania czy metody samouczenia i mogła równać się ze specjalistami na tym forum.

Przeglądam te metody i w zasadzie, przynajmniej tak mi się wydaje, że wszystko sprowadza się do grupowaniu. Różnice polegają jedynie na sposobie uzyskania grupy. Jeśli się mylę to proszę o poprawkę.

Dlatego może od tego powinienem zacząć. Da się zrobić coś takiego: aby stworzyć grupy i sprawdzić stopień dopasowanie każdego elementu do każdej grupy? albo stworzyć grupy na jednej bazie danych a potem próbować z nowej porcji danych przyporządkowywać elementy do tych wcześniej stworzonych grup ze sprawdzeniem stopnia dopasowania?

Przy analizie skupień widzę różne metody np jak k-średnich. Od czego zacząć? jakie oprogramowanie? spss, statistica, może inne?
Ostatnio zmieniony przez hurriway@gmail. 2017-05-26, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Crunchy 
Major
Crunchy


Pomógł: 75 razy
Posty: 1129
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-05-28, 12:57   

hurriway@gmail. napisał/a:
Chodziło mi o to aby spróbować wykorzystać algorytm/sposób/metodę która gdzieś tam funkcjonują w świecie ale nikt nie próbował wykorzystać jej do rozpoznawania rodzaju skał. (...) W żadnym razie nie mówię tu o wymyślaniu czegoś zupełnie nowego.
Możesz być pionierem i użyć regresji. Tego chyba nikt nie próbował! :mrgreen:
Tyle, że chyba nie bez powodu... ;-)
hurriway@gmail. napisał/a:
Przeglądam te metody i w zasadzie, przynajmniej tak mi się wydaje, że wszystko sprowadza się do grupowaniu. Różnice polegają jedynie na sposobie uzyskania grupy. Jeśli się mylę to proszę o poprawkę.
Jeszcze raz przeczytaj uważnie.
Cytat:
For classifying each window, different pattern recognition algorithms can be utilized. In this paper, support vector machines (SVM), which is a state-of-the-art pattern recognition algorithm, is utilized.
Gdzie tu jest słowo grouping?
hurriway@gmail. napisał/a:
Od czego zacząć?
Zależy ile masz czasu, przede wszystkim od uczenia maszynowego.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych zakładek(IE)
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Wartości teoretyczne modelu
ann88 Modelowanie ekonometryczne 12 2010-11-19, 07:10
Shidley
Brak nowych postów Przyklejony: Wartość oczekiwana (własności)
Riki Teoria i rachunek prawdopodobieństwa 1 2009-10-08, 08:11
mathkit
Brak nowych postów Przyklejony: warunkowa wartość oczekiwana
misza Teoria i rachunek prawdopodobieństwa 5 2014-10-25, 08:23
aron11
Brak nowych postów Przyklejony: Warunkowa wartość oczekiwana
wdsk Wiedza statystyczna 0 2012-10-29, 21:13
wdsk
Brak nowych postów Przyklejony: [MUM] 2007_01_08_Zad.5 zbiór dopuszczalnych wartości
Kleofas Zadania aktuarialne - Matematyka ubezpieczeń życiowych [MUŻ] i majątkowych [MUM], Prawdopodobieństwo i Statystyka [PiS] 0 2008-12-01, 16:52
Kleofas

Ideą przyświecającą istnieniu forum statystycznego jest stworzenie możliwości wymiany informacji, poglądów i doświadczeń osób związanych ze statystyką, mierzenie się z różnego rodzaju problemami statystycznymi i aktuarialnymi. Poruszane problemy: Statystyka w badaniach sondażowych rynku, metody reprezentacyjne, Teoria i rachunek prawdopodobieństwa, statystyka opisowa, teoria estymacji, testowanie hipotez statystycznych, ekonometria, prognozowanie, metody data mining.
Copyright (C) 2006-2015 Statystycy.pl
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 25